Bolu Beyi tarafından yazıldı Haziran - 10 - 2011 2 Yorum

Merhaba Bolubeyi.Net okurları. Eminim bir çoğunuz W3C’nin ne olduğunu bilmiyorsunuz, hatta ilk defa duyuyorsunuz. Ben de bir konuyu araştırırken öğrendim ve sizlerle (özellikle webmasterlar için) paylaşmak istedim.

İnternette dolaşırken kayık sayfalarla karşılaşmışsınızdır heralde. Bir tarayıcıda düzgün görünüp başka bir tarayıcıda kötü bir görüntü sergileyen siteler mevcut. İşte bu yüzden Tim Berners Lee‘nin önderliğinde web standartlarını belirleyen W3C standartları kurulmuştur. Ayrıca W3C komitesinde bir çok uzman programcı ve web muciti de bulunmaktadır. Bu komitenin amacı html kodlarının her tarayıcıda aynı görüntüyü vermesini sağlamak, bütün tarayıcılarda düzgün bir görüntü oluşturmaktır.Bu hedeflerinin yanı sıra html dersleri de vermektedirler.

W3C standartları yokken webin çok karmaşık bir yapısı vardı.W3C komitesi; ortak kararlarla kullanılması gereken kodları tarayıcı(browser) yazarlarına gönderdiler ve böylelikle tarayıcı yazarları W3C standartlarına göre tarayıcı üretmeye başladılar.

W3C(World Wide Web Consortium) standartlarına göre tasarlanmayan sitelerin şekillerinde, yapısında bozukluklar görebilirsiniz. Bu hataları W3C Validator aracıyla düzeltebilirsiniz.
Bu sitede size nasıl düzeltmeniz gerektiği konusunda bilgi de verilmektedir. Tabi W3C standartlarına uyarak, seo tekniği de uygulamış oluyorsunuz aslında. Çünkü Google da bunu önemsiyor ve bu standartlara uygun siteleri ödüllendiriyor. Yurt dışında yayımlanan makalelere göre, Trustrank algoritmasına katkı sağlıyor. Tekrar görüşmek üzere…
Bu konu ile ilgili diğer yazılar:
Web servis
WSDL
SOAP

Bugüne kadar 2 yorum yapıldı

 1. Anonymous dedi ki:

  http://www.w3schools.com
  W3c standartlarına uymak için her türlü döküman vs burada anlatılıyor. Hatta sil baştan javascript, html, css.. öğrenilebilir.
  Ben kim miyim ?
  Bir dost 🙂

 2. bolubeyi dedi ki:

  Teşekkürler dostum:)

You must be logged in to post a comment.