Bolu Beyi tarafından yazıldı Ekim - 14 - 2010 1 Yorum

Bolubeyi.net okurlarına Bolubeyi’nden selam olsun, bir önceki arama motoru optimizasyonu tekniklerinden backlink yazımın 2 bölümden oluşacağını yazmıştım. Şimdi de ikinci bölümünü sizlerle paylaşayım ve backlink konusunu bitirelim. Backlink vereceğimiz sitelerden maksimum faydayı sağlayabilmemiz için kaliteli siteler olması gerekmektedir. Peki kaliteli olduğunu nasıl anlarız? Siteler Google gözünde “no follow,follow,do follow” olarak kategörilere ayrılıyor diyebiliriz. Follow ve do follow sitelere backlink vermenin çok yararı olmaktadır. Follow veya do follow olması Google tarafından takip edildiğini ve kaliteli bir site olduğunu göstermektedir. Aslında Google bunu neye göre belirliyor ben de tam olarak bilmiyorum. Ama size tavsiyem follow veya do follow bir site bulursanız hiç kaçırmayın ve backlink vermeye çalışın. Bu tür siteleri bulmak çok zordur ve belli zaman aralıkları ile güncellenmektedir. Yani bir site devamlı follow veya no follow kalmaz.

Bir sitenin follow durumunu nasıl anlarız onu anlatayım sizlere; öncelikle her hangi bir siteye girin rastgele bir yazıya tıklayın. Daha sonra ctrl+U tuşları ile sayfa kaynak kodunu görüntüleyin. Burada ctrl+F tuşları ile follow kelimesini arattırın, karşınıza çıkan follow kelimesinin yanında do veya no yazısını göreceksiniz. Ctrl+U tuşları ile sayfa kaynak kodunu görüntüleyebileceğinizi söylemiştim fakat bu mozilla firefox tarayıcısı kullananlar içindi. İnternet explorer kullananlarda sağ tıklayıp kaynak kodunu göster seçeneği ile sayfa kaynak kodunu görebilirler. Follow olan backlink sayısını öğrenmek için sitebilgi.net adresinden ulaşabilirsiniz. Orada sitenizi sorgulattığınızda google backlink yazan kısım sizin follow backlink sayısıdır. Bu siteden aynı zamanda alexa dünya ve ülke sıralamanızı, Google ve Bing indeks sayınızı ve pagerank değeri gibi bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.

Backlink sayınızın çok fazla olmasını istiyorsanız forum sitelerine üye olup bol bol mesaj yazın derim ben. Çünkü forum sitelerinde imza kısmına veya web siteniz kısmına kendi site adresinizi yazarsanız, mesaj sayınız kadar backlink kazanırsınız. Mesela ben bir foruma 150 adet mesaj yazmış olayım ve web siteniz kısmına da bolubeyi.net yazayım, yazdığım mesajlar indekslendikçe bana backlink kazandıracaklardır. Backlink sayınızın birden artmasını beklemeyin, çünkü linkinizin  olduğu yerler Google tarafından indeks aldıkça artar. Sitem yeni olmasına rağmen benim backlink sayımın şu anda 300 civarı olması gerekiyor fakat indeks almadıkları için 7 görünüyor. Bu backlinkler etkisini uzun sürede gösterirler, bu yüzden sabırlı olmak gerekir.

Bunların yanı sıra gov ve edu uzantılı sitelerin backlinki de kıymetlidir. gov uzantılı siteye link vermek imkansız gibi olsa da edu uzantılı sitelere link verilebilir. Örnek olarak bir çok üniversitenin forum siteleri vardır, öğrencilerin yönettiği, o sitelere üye olarak ve web siteniz kısmına linkinizi ekleyerek edu backlink kazanmış olursunuz ve Google gözünde değerli olursunuz. Buradaki mantık ise, üniversite sitelerinde linki bulunuyorsa iyidir mantığıdır. Sonuçta eğitim veren bir kurumdan backlink alıyorsunuz. Bugün de seo teknikleri konusunu işledik, artık diğer konular üzerine yöneleceğiz ilerleyen makalelerde. Görüşmek üzere…

Bugüne kadar bir yorum yapıldı

  1. evden eve dedi ki:

    Backlink biraz zahmetli bir işde olsa, sitenin yükseldiğini görünce verdiğin emeklere deyiyor. Bolubeyine bu güzel paylaşımından dolayı teşekkürler.

You must be logged in to post a comment.