Bolu Beyi tarafından yazıldı Haziran - 9 - 2011 1 Yorum

Bazı website yöneticileri Google, Bing, Yahoo gibi arama motorlarında üst sıralara çıkabilmek için(ticari sebeplerden dolayı) spam yapmaktadırlar. Tabi bu spam yapan siteleri insanlar manuel olarak tek tek bulamazlar. Bu yüzden, Stanford Üniversitesi ve Yahoo tarafından tanımlanan spama karşı koymak için “trustrank” denilen link analiz tekniği geliştirilmiştir.

Trustrank denilen link analiz tekniğiyle, bazı güvenilir sayfalar işaretlenir ve bu sayfalardan çıkan linklere puan verilir. Bu güvenilir sitelere de kök site adı verilir. Google’ın genel politikasına baktığımızda 2007 yılına kadar pagerank üzerineydi. Sanırım daha önceki yazılarımda bahsetmiştim pagerank’ten. Pagerank ile Google, sitelere 0-10 arası puan veriyordu ve üst sıralara çıkarma konusunda bunu baz alıyordu. Pagerank değerini artırmak için sitelerin çok sayıda backlinke(backlink-1 ve backlink-2 adlı yazılarıma ulaşabilirsiniz) ihtiyacı vardır. Backlink ihtiyacı olunca da bir çok webmaster bu durumu suistimale ettiler ve kaliteli, kalitesiz binlerce sitelerden link çıkışı aldılar. Sonuç olarak da istediklerini başararak üst sıralara çıktılar. Bu durumun üzerine pagerank ile beraber trustrank da etkili olmaya başladı. Trustrank derecelendirmesinde, sitenin özgünlüğü, hatasız kodlama, güncelleme sıklığı, anahtar kelime yoğunluğu vs. husulara da dikkat etmektedir. Bu sayede sitelerin bol bol link çıkışı elde edilerek yükselmesi engellenmektedir bir nebze de olsa. Mesela pagerank değeri 4 olan bir site, pagerank değeri 5 olan bir siteden üst sıralara çıkabilmektedir.

Sonuç olarak; sitemizi Google gibi arama motorlarında üst sıralarda çıkarmak istiyorsak içeriği kaliteli, özgün yazılar yazmalı ve sık sık güncelleme yapmalıyız. Trustrank‘ın gelmesiyle backlink daha az önemli hale gelmiş olsa da olmazsa olmazlardandır SEO tekniklerinde. Fakat ince eleyip sık dokumalıyız backlink konusunda. Her gördüğümüz siteden link çıkışı yapmamalıyız.
Detaylı bilgi için: Vikipedi-Trustrank

Bugüne kadar bir yorum yapıldı

  1. Hep Tasarım dedi ki:

    Trustrank'le birlikte MozRank de önemli. Ama nedense 5'in 6'nın üzerine çıktığını pek görmedim. Özellikle Türkçe sitelerde.

You must be logged in to post a comment.