Bolu Beyi tarafından yazıldı Mayıs - 15 - 2015 0 Yorum

javaEkrana yazı yazdırma işlemiyle giriş yaptığımız Java derslerini

, iki sayının toplamını bulan programla devam ettiriyoruz. Bu programımızda klavyeden 2 adet sayı gireceğiz, program da toplamı hesaplayarak ekrana yazdıracak.

import java.util.Scanner;
public class Toplama_islemi
{
public static void main(String[] args)
{
Scanner girdi=new Scanner(System.in);
int sayi1;
int sayi2;
int toplam;

System.out.print("Birinci sayıyı giriniz:");
sayi1=girdi.nextInt();
System.out.print("İkinci sayıyı giriniz:");
sayi2=girdi.nextInt();

toplam=sayi1+sayi2;
System.out.printf("İki sayının toplamı=%dn",toplam);
}
}

Öncelikle klavyeden gireceğimiz sayıları toplayacağı için, programın bu sayıları okuması gerekecek. Eğer c veya c# programla daha önceden ilgilendiyseniz, girilen sayıyı okutmak için c’de “scanf”, c#’ta ise “convert” kullanılıyor. Java’da da “Scanner” kütüphanesini kullanıyoruz. “import” ile başlayan ilk satır bizim kütüphanemiz. Yapacağımız işlemlere göre farklı farklı birçok java kütüphanesi mevcut. Bu programımızda sadece klavyeden girdiğimiz sayıları okutacağımız için tek bir kütüphane yeterli. “int” sayısal bir değeri ifade eder. Yani programda bir sayı(tam sayı) kullanacağımız zaman “int değişken_ismi” yazarak bellekte yer ayırtmış oluruz. Bunun haricinde bir karakter gireceğimzi zaman veya ondalık sayı gireceğimiz zaman farklı değişken türleri kullanıyoruz. Programda Scanner kütüphanemizle “girdi” tanımlıyoruz. ve “girdi.nextInt()” ifadesiyle sayılarımızı okutuyoruz. Daha sonra toplam değişkenini “iki sayının toplamı” şeklinde tanımlayarak ekrana yazdırıyoruz. Yukarıda verdiğim kod klavyeden kullanıcının girdiği sayıları toplamaya yarıyor. Dilerseniz klavyeden sayı girmeden, direk programın içine yazacağımız sayıları toplayan programın kodlarını da yazalım:

public class Toplama_islemi
{
public static void main(String[] args)
{
int sayi1=6;
int sayi2=8;
int toplam;

toplam=sayi1+sayi2;
System.out.printf("İki sayının toplamı=%dn",toplam);
}
}

Sayıları programın içerisinde belirttiğimiz için “Scanner” kullanmamıza gerek kalmadı. Sadece int değişken türüyle hem sayıları tanımlayarak bellekte yer ayırttık hem de sayılara direk değer atadık.

You must be logged in to post a comment.