Bolu Beyi tarafından yazıldı Ekim - 19 - 2010 6 Yorum

Bolubeyi olarak artık programlama ve seo teknikleri konuları haricinde hacking ve hack yöntemleri konusu üzerine de yazı yazmaya karar verdim. Çünkü hack yöntemlerini bilmeden kendimizi savunamayız, eğer bunları bilirsek nasıl tedbirler alacağımızı daha kolay kestirebiliriz. İlk olarak hacker kimdir ve hacker sınıfları nelerdir, bu konudan bahsedeyim istedim.

Hacker kelimesi her ne kadar akıllarda kötü bir mana taşıyormuş gibi iz bıraksa da aslında öyle değildir. Hacker, bilgisayar sistemlerini en ince detaylarına kadar öğrenmeyi seven, donanım ve yazılımların yapabileceklerini geliştirebilen kişidir. Bu yanlış düşünceyi düzeltmek için isterseniz hacker kelimesinin tarihçesine, ilk nerede kullanıldığına bir bakalım. İlk olarak 1960 yıllarında MIT Üniversitesinde sistem ve yazılımların yapabileceklerini ileriye taşımak anlamında kullanılmıştır. O yıllarda fortran programlama dili ile yapılan yazılımları geliştiren araştırma görevlilerine deniyordu.

Her şeyin türü olduğu gibi hackerlarında türü vardır ve üçe ayrılır:
1-White Hat Hackers(beyaz şapkalı hackerlar): Günümüzde güvenlik uzmanı olarak adlandırılırlar. Bilişim teknoloji ve sistemlerini geliştirmek ve güvenliği sağlamak asıl amaçlarıdır.

2-Black Hat Hackers(siyah şapkalı hackerlar):Bu tür hackerların amacı tamamen zarar vermektir.Verdikleri zararlara göre de kendi aralarında sınıflara ayrılırlar:

 • Script Kiddies: Diğer adları lamerdir. Benim deyimimle kendilerini hacker zanneden, başkalarının yazdığı yazılımları kullanan kişilerdir. Ne yaptığını bilmezler:D
 • Crackers: Yazılımların korumalarını kıran ve internet veya başka bir yolla bunları yayınlayan kişilerdir. İyi bir yazılım bilgisine sahiptirler.
 • Phreakers: Artık pek kullanılmayan STN(switched telephone network) santral ve telefon hatlarının açıklarından faydalanan kişilerdir. Dijital santral sistemlerinin kullanılmasıyla günümüzde pek phreakers kalmamıştır.

3-Gray Hat Hackers(gri şapkalı hackerlar): Siyah ve beyazın ortasıdır kısaca. Amaçları hem saldırı hem de savunmadır. Bu tür hackerlar sadece kendi menfaatlerini düşünürler.

Yeni konumuz bolubeyi.net adına hayırlı uğurlu olsun. İlerleyen zamanlarda hacking yöntemlerinden de bahsedeceğim. Kendinize iyi bakın, bir daha ki makalemde görüşmek üzere…

Bugüne kadar 6 yorum yapıldı

 1. efkarforever dedi ki:

  en süperi hangi tür hacker oluyo?

 2. bolubeyi dedi ki:

  script kiddies hariç hepsi süper ama niyetleri farklı

 3. efkarforever dedi ki:

  sen hangi şapkalı hackerlardan olucan kardeş? 🙂

 4. bolubeyi dedi ki:

  Ben hacker olmayı düşünmüyorum 😀 olursam da beyaz şapkalı olurum:D

 5. Anonymous dedi ki:

  Simdi ben hacker olmak istesem burda beni oyrete bilecek kadar iyi bir hacker varmi?
  her zaman bir hacker hocam olsun istemisimdir

 6. bolubeyi dedi ki:

  @adsız, öncelikle Türkçe'yi düzgün kullanmanı tavsiye ederim. "oyrete bilecek" ne demek? Öğrenmek istersen CEH kursları var onları araştır.

You must be logged in to post a comment.