Bolu Beyi tarafından yazıldı Mart - 5 - 2015 18 Yorum

Bitcoin madenciliği(mining) diye de tabir edilen bitcoin üretme, bilgisayarın işlemci ve ekran kartı kullanılarak yapılmaktadır. Hatta bu işlem için FPGA, ASIC gibi kartların yanı sıra süper bilgisayarlar da kullanılabilmektedir.

Bitcoin üretmek için belli adımları takip etmek gerekmektedir. Öncelikle kazanılan bitcoinleri saklamak için bazı sitelerden indirebileceğimiz(örn: https://www.multibit.org) bir bitcoin cüzdanı almak gerekiyor.

Sonrasında madencilik işleminin yapılabilmesi için ekran kartına göre değişiklik gösterebilen programlardan birini bilgisayara kurmak gerekmektedir(örn: GUIMiner).

guiminer

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Program kurulduktan sonra kullanıcı adı

Kaufen Sie Antibiotika Online

, şifre, port, sunucu ayarları gibi gerekli yerler doldurularak üretime başlanabilmektedir. Program çalıştığı müddetçe bitcoin kazancı artış göstermektedir fakat kişisel bilgisayarlar bu konuda yetersiz kalabilmektedirler. Yani bitcoin kazancı bilgisayarın işlemci ve ekran kartı özelliklerinin yüksekliğiyle doğru orantılıdır. Ekran kartı performanslarını ölçmek için şu link incelenebilir: https://en.bitcoin.it/wiki/Mining_hardware_comparison

Ayrıca aşağıdaki tabloda ASIC ünitelerinin hash gücü, enerji kullanımı gibi özelliklerinin karşılaştırılması gösterilmiştir.

bitcoin madenciliği

 

 

 

 

 

Bitcoin Madencilik Havuzu ve Cüzdan

Bitcoin’i üretmek tek bir kişinin kişisel bilgisayar ile çaba göstermesiyle oldukça zordur. Bu sebeple kullanıcılar, herhangi bir madencilik havuzuna kayıt olurlar ve gösterdiği performans ölçüsünde o havuzdan pay alırlar. Örnek madencilik havuzlarının listesi: https://en.bitcoin.it/wiki/Comparison_of_mining_pools. Siteye göre değişiklik göstermekle beraber ortalama 60 dakika ara ile bitcoin kazanılabilmektedir. Bu havuzlara kaydolurken cüzdan numarasının girilmesi gerekmektedir.

Bitcoin evreninde, kullanıcı tarafından benzersiz anahtarlara sahip sanal cüzdanlar oluşturulur. Madencilik havuzunda biriken bitcoin’leri kullanabilmek için bu bitcoin’lerin cüzdana çekilmesi gerekmektedir. Bu cüzdanlardan da herhangi bir banka hesabımıza normal günlük hayatta kullandığımız şekilde para olarak çekebiliriz. Veya bitcoin’ler ile e-ticaret sitelerinden rahatlıkla alışveriş yapabilmekteyiz.

Bugüne kadar 18 yorum yapıldı

 1. tesettür dedi ki:

  tam bitcoin mantığını anlayamadım ama gizemli birşeye benziyor:)

 2. Yurtdışı dedi ki:

  Bir Bitcoin çılgınlıdır aldı gidiyor herkesi. Sanırım yakında banka kartı yerine de geçecek bu sistem. Her ne kadar ülkemizde Bitcoin ile alakalı türkçe içerik çok olmasa da yazınız bilgi açısından faydalı bence.

 3. kemalpaşa dedi ki:

  Son aylarda bitcoin değeri düştü. Eskisi gibi madencilikte yapılmıyor. İlk çıktığı zamanlarda bitcoin kazanlar paraları götürdü.

 4. Apk dedi ki:

  Şu sıralar bitcoin değerlendi doğru mining yapmak iyi para kazandırır

 5. dizi dedi ki:

  hep merak etmişimdir bu konuyu şu sıralar bitcoin olayı aldı başını gidiyor gerçekten

 6. izle dedi ki:

  estonyada elektrik bedava olduğu için, orada faaliyet gösteren bir firma vardı. adını biliyor musunuz?

  Teşekkürler.

 7. chat dedi ki:

  ilk olarak Bitcoin i bir arkadaşımdan duymuştum. makaleniz sayesinde bilgi sahibi oldum

 8. tercüme dedi ki:

  Bitcoin hakkında bilgilendirici bir yazı.

 9. Yabancı dedi ki:

  Bitcoini daha iyi kavradım şu an.

 10. Arif Ağcakaya dedi ki:

  Çok güzel bir döküman hazırlayan sunan arkadaşların ellerine sağlık

 11. Resim dedi ki:

  Bir ara bende uğraşmıştım ama. Her zamanki gibi hüsran oldu bu da.

 12. abiye dedi ki:

  aslında güzel birşeymiş ama bir sistem türkiye kullanıcılarına ne kadar dayanabilirki

 13. öneri dedi ki:

  Ben bu sistemi bir türlü kavrayamadım. Cüzdan olayında cüzdanı sağlayan komisyon alıyor mu? Yada bu cüzdanların farkı ne?

You must be logged in to post a comment.