Bolu Beyi tarafından yazıldı Ekim - 7 - 2011 1 Yorum

Fırsatçılık dediğimiz şey bu olsa gerek. Steve Jobs’ın hayatını kaybetmesiyle beraber, internette fırsatçılar peydah oldu. Jobs’ı seven milyonlarca insanın duygularından fayda sağlamak isteyen kişiler, hatta büyük açık artırma siteleri(ebay.com) Steve Jobs’ın eşyalarını açık artırmaya koydu. Kimisi Apple’ın bildiğimiz “ısırılmış elma” logosuna “R.I.P.” yani “huzur içinde yat” yazısı eklemiş ve araba çıkartmalarını satışa sunmuş. Kimisi ise posterlerini bastırmış… Steve Jobs hayattayken de Apple’ın ürünlerini kaçak olarak satıp para kazanan insanlar vardı ve hala var. Steve Jobs hayatını kaybettikten sonra da ölümünü fırsat bilip para kazanmaya devam ediyorlar. İnternette satılan ürünler 6 dolardan başlıyor 1 milyon dolara kadar alıcı buluyor.

Maalesef bu tür fırsatçılıklar insanların doğasında var. Bu olay sadece Steve Jobs’ın ölümü sonrası gerçekleşmedi. Kaçak ürün satımı dünyanın her yerinde var ve hala devam ediyor. Veya bir kamyon yolda devrildiğinde şoförün sağlık durumunu önemsemeyip yola saçılan yiyecekleri veya başka şeyleri toplayan insanlar yok mu?
Daha da ileri gidecek olursak iki arkadaştan biri her hangi bir sebepten dolayı üzülünce, başına bir musibet gelince, diğer kişi arkadaşının durumundan nemalanmıyor mu? İşte böyle durumlarda insan, insanlığından utanıyor… Bu örnekleri verdikten sonra Steve Jobs’ın ölümünden para kazanan kişiler çok da kötü bir iş yapmıyorlar aslında…

Bu konuyla ilgili diğer bir yazı:
Steve Jobs hayata veda etti!

Bugüne kadar bir yorum yapıldı

 1. cnr dedi ki:

  steve job öldüğünden beri forumlarda sabit olan tartışma:

  a kişisi:
  – Allah rahmet eylesin

  B kişisi:
  -o gayrimüslim ona rahmet dileyemezsin dinden çıkarsın

  Sonrası sayfalarca A ve B kişilerinin islami bilgi+saçmalıkları tartıştıkları sayfalara dönüşmüş

  Arada 1 tane yorum gördüm hoşuma gitti:
  Allah rahmet etsin yerine "rest in peace" desek islami usullere göre uygun olur mu?

You must be logged in to post a comment.