Bolu Beyi tarafından yazıldı Ekim - 6 - 2011 2 Yorum

“Ölüm faydalı, fakat sadece entelektüel bir kavramdır. Hiç kimse ölmeyi istemez. Cennete girmek isteyenler bile, cennete gitmek uğruna ölümü göze almazlar. Halbuki ölüm, hepimizin ortak sorunu. Şimdiye kadar kimse ölümden kaçamamıştır. Bunun böyle de olması gerekir, çünkü ölüm hayatın en güzel icatlarından biridir. Yenilere yer açmak için eskilerden kurtulmanın tek çaresi…” Çok değil bundan 6 yıl önce, 2005 yılında Stanford Üniversitesi’nin mezuniyet töreninde söylemişti bunları Steve Jobs… Hayatı başarılarla dolu, buluşlarıyla dünyaya yön veren, herkesin çok sevdiği bir dahi, bugün uzun süredir tedavi gördüğü pankreas kanserinden dolayı hayatını kaybetti. Sağlık sorunlarından dolayı ağustos ayında Apple’ın CEO’luğunu bırakarak Tim Cook’a devretmişti. Bir nevi ölüme hazırlık yapmaya başlamıştı aslında…

Steve Jobs’ın hayatındaki kilometre taşları:

1970’li yıllarda arkadaşı Steve Wozniak ile birlikte Apple bilgisayar için çalışmaya başladı ve Silikon Vadisi’nde yaptıkları ilk Apple bilgisayar 1976 yılından itibaren satışa sunuldu.

1984 yılında Macintosh bilgisayarı kullanıma sundu.

1985 yılında kendi kurduğu şirket olan Apple’dan, şirketin CEO’su John Sculley ve yönetim kurulu ile anlaşmazlık yaşadığı için Apple’dan ayrıldı.

1986 yılında Next adında yeni bir şirket kurdu. Şirketin kurulmasıyla beraber bugünkü, Macintosh ve İphone’un temelleri atıldı.

1997 yılında Apple şirketinin Next’i satın almasıyla beraber Steve Jobs, Apple’a danışman olarak geri döndü.

Steve Jobs’ın Apple’a geri dönmesiyle birlikte 1998 yılında ilk modern görünümlü Imac bilgisayarlar piyasaya sürüldü.

2000 yılında Steve Jobs, Apple’ın CEO’su oldu.

2001 yılında Apple, Ipod müzik çalar ile birlikte piyasaya dahil oldu.

2007 yılında akıllı telefon Iphone’u piyasaya sürmesiyle beraber şu anda dünyanın en kârlı telefon üreticisi konumuna geldi.

Steve Jobs, son olarak geçen yıl, yani 2010 yılında tablet bilgisayar Ipad’i dünyaya tanıttı.

Steve Jobs’ın ölümü için ne dediler?:

Microsoft’un sahibi Bill Gates:”Steve Jobs ile yaklaşık 30 yıl önce tanıştık ve bu 30 yıl boyunca süre meslektaş, rakip ve dost olarak kaldık. Dünya, Steve Jobs gibi etkileri gelecek bir çok nesil tarafından hissedilecek çok derin izler bırakan birini nadiren görüyor. Onunla çalışma şansı yakalayan benim gibi insanlar için, bu delicesine büyük bir onur!”

Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg: ”Steve, yol göstericiliğin ve dostluğun için teşekkürler. Yapmaya çalıştığın şeyin dünyayı değiştirebileceğini gösterdiğin için teşekkürler. Seni özleyeceğim..”

Google’ın CEO’su Larry Page:”O, müthiş bir deha ve inanılmaz başarılara imza atan büyük bir insandı. Siz daha düşünmeden kafanızda düşünmeniz gerekenleri birkaç kelimeyle ifade ederdi. Onun kullanıcı deneyimine odaklanması, bana her zaman diğer her şeyden çok daha fazla ilham verdi.”

Nokia’nın CEO’su Stephen Elop: “Jobs, basitliğe ve zarafete düşkünlüğüyle hatırlanacak.”

Twitter’ın CEO’su Dick Costolo: ”Ara sıra nadiren biri gelir sadece çıtayı yükseltmez, tamamen yeni bir ölçü standardı yaratır.”

Steve Jobs’ın hayatı

http://www.bleier-online.de/blogs/ohne/tuotekategoria/kondylooma/index.html

, başarıları buraya yazmakla bitmez. Sadece teknoloji alanında değil, hangi işle uğraşırsak uğraşalım hayatını örnek almamız gereken insanlardan birisi Steve Jobs… Umarım bizim ülkemizden de böyle dahiler, dünyaya yön verenler çıkar ve dünyanın ortak mirasına katkıda bulunurlar. Bu arada bugün Google‘a dikkat ettiyseniz ilk defa başka bir siteye anasayfasından link veriyor, Apple’ın sitesine… Son olarak Steve Jobs’ın Stanford Üniversitesi mezuniyet törenindeki 15 dakikalık muhteşem konuşmasını seyretmenizi şiddetle tavsiye ederim:

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=9Gj-pwYQFKI]
TOPRAĞI BOL OLSUN…

Bugüne kadar 2 yorum yapıldı

 1. bolubeyi dedi ki:

  Ekleme yapayım:

  ABD Başkanı Barack Obama, Jobs'u öngörü sahibi bir kişi ve ABD'nin en büyük mucitlerinden biri olarak tanımladı.

  Obama Jobs'un başarısının en açık kanıtının, dünyanın büyük bir bölümünün ölüm haberini kendi geliştirdiği cihazlardan öğrenmesi olduğunu söyledi.

  ABD Başkanı, Steve Jobs'un insanların hayatlarını dönüştürdüğünü, elektronik ve bilgisayar sanayini yeniden tanımladığını belirtti.

  New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, "Amerika, Edison ve Einstein'la birlikte anılacak, icatları gelecek nesillerin hayatını şekillendirecek bir dahisini kaybetti." dedi.

 2. bolubeyi dedi ki:

  "Obama Jobs'un başarısının en açık kanıtının, dünyanın büyük bir bölümünün ölüm haberini kendi geliştirdiği cihazlardan öğrenmesi olduğunu söyledi."
  Bu cümle çok güzel açıklamış…

You must be logged in to post a comment.