Bolu Beyi tarafından yazıldı Şubat - 10 - 2012 6 Yorum

sosyal medyaPek çok psikolog bilgisayar başında çokça vakit geçirmenin insanları anti-sosyal yaptığını savunuyor. Bu sebeplerin başında internet üzerinde chatleşme, oyunlar, forum siteleri vs. geliyor. Peki “sosyal medya” da insanları anti-sosyal varlıklar mı yapıyor, yoksa adı gibi sosyalleştiriyor mu? İşte bu sorunun cevabını siz belirliyorsunuz aslında… Büyük kitlelere ulaşmak istediğinizde, sosyal medya sizler için büyük fayda sağlasa da; aile, akraba, arkadaşlarınızla iletişim kurmak istediğinizde pek bir fayda sağlandığı söylenemez, aksine zararlı bile olabilir sizin için.

İnterneti nasıl kullandığınız çok önemli bu konuda, daha da özele inecek olursak sosyal medyayı nasıl kullandığınıza bağlı. Sosyal paylaşım siteleriyle bir anda çok fazla insana ulaşabiliyorsunuz. Yazdığınız bir iletiyle veya paylaştığınız resimle veya video ile vs. bir çok insana ulaşabiliyorsunuz. Veya Facebook üzerinden arkadaşlarınızla sohbet edebiliyorsunuz. İşte sosyal medya size bu kadar imkan sağlarken, bu kadar seçenek önünüze sunarken, siz bu fırsatı ölçülü olarak kullanabiliyor musunuz? Yani arkadaşlarınızla yüz yüze görüşmeyerek, sosyal medya aracılığıyla haberleşiyorsanız, sohbet ediyorsanız bir sorun var demektir. Veya arkadaş ortamlarında çekinik kalıp, biri birşey sormadan konuşmuyorsanız, fakat internette sürekli birşeyler paylaşarak kendinizi ifade etmeye çalışıyorsanız yine bir sorun var demektir.

Eğer sosyal medyayı ölçüsüz olarak kullanarak, gerçek hayattaki ilişkileriniz zedeleniyorsa,  internet kullanımına dikkat etmek gerekiyor. Belki çevrenizde görmüşsünüzdür, öyle insanlar var ki, hiç sesi çıkmıyor, konuşmuyor, fakat Facebook, Twitter gibi sitelerden hiç çıkmıyor ve sürekli birşeyler paylaşıyor, dertlerini, sıkıntılarını, mutluluklarını bu sosyal paylaşım sitelerinde dile getiriyor. Tabi durum böyle olunca, sanal alemden gerçek aleme geçildiğinde bir takım problemler yaşanabiliyor.

Sosyal medyayı ölüçülü kullanırsanız, size bir çok getirisi de olacaktır muhakkak. Arkadaşlarınızla, ailelerinizla, akrabalarınızla ilişkilerinizi iyileştirmek istiyorsanız, hiç şüphesiz ki bu sosyal medya aracılığıyla olmaz, fakat bir akrabanız veya arkadaşınız şehir dışında veya yurt dışındaysa, sosyal medya bulunmaz bir nimet olur sizin için. Bu yazımda “sosyal medyayı ölüçülü kullanmanın” ne anlama geldiğini, nasıl olduğunu anlatmaya çalıştım, umarım faydalı olmuştur, görüşmek üzere…

Bugüne kadar 6 yorum yapıldı

  1. Ahmet Gören dedi ki:

    anti sosyal yapmıyor bence ama gerçekten kişilik bozukluğu, çift kişilikli insan olma gibi psikolojik hastalıklara yol açıyor sanırım ileride bununla alakalı çok ciddi bilimsel araştırma yapılacaktır büyük bir ihtimalle..

  2. ön kepçe dedi ki:

    teşekkürler faydalı bir yazı olmuş elinize sağlık

  3. Yukcell dedi ki:

    En basit örnek, en fazla 4-5 kişilik grupla bi kafe gibi yere gidip muhabbet edelim havasına oturmak için gidiyorsun, fakat herkesin elinde telefonlar kimse eskisi gibi uzun uzun muhabbetler etmiyor.

You must be logged in to post a comment.