Bolu Beyi tarafından yazıldı Ekim - 12 - 2011 5 Yorum

Seo demek, arama motoru optimizasyonu demektir. Yani internette sürekli olarak kullandığımız Google, Bing, Yahoo, Altavista gibi arama motorlarında, istediğimiz anahtar kelimelerde, arama sonuçlarında ilk sıralarda yer alma çalışmasıdır. Örnek olarak ben bu siteyi ilk açtığımda hedefim “bolubeyi” aramasında ilk sırada çıkmaktı ve şu anda da ilk sırada çıkıyor Bolubeyi.Net(övünmek gibi olmasın:)).

Tabi ilk sıralarda çıkılmak isteniyorsa seo teknikleri kullanılarak web site için bazı çalışmalar yapmak gerekiyor, yani optimize etmek gerekiyor. Her arama motorunun farklı algoritması olduğundan, bu çalışmalar arama motorunun algoritmasına göre farklılıklar gösterebilir, her ne kadar birbirine benzer olsalar da. Ama dünyada ve Türkiye genelinde takdir edersiniz ki en çok kullanılan arama motoru Google’dır. Bu yüzden Google’ın arama algoritmasına göre seo teknikleri daha çok uygulanmaktadır.

Kimi insanlar kişisel web siteleri için arama motoru optimizasyon çalışması yaparlar, kimi insanlar şirket sahibi ise şirketin web sitesi için çalışma yaparlar ve bazen 10 binlerce lira bütçe ayırırlar bu iş için. Malum, günümüz dünyasında internet üzerinden alışveriş yapma oranı her geçen gün artmaktadır. Ve ülkemizde en çok seo çalışması yaptıran firmalar genelde nakliyat şirketleridir. “evden eve nakliyat, nakliye” gibi kelimelerde ilk sıralarda çıkmak için epey bir bütçe ayırırlar.

Seo çalışmaları sayfa içi ve sayfa dışı olarak 2’ye ayrılır. Sayfa içi seo, sitenin kod kısmındaki meta etiketleri, sayfanın yerleşimi, ana sayfa içerisinde anahtar kelime kullanma oranı, makale yapısı gibi kriterlerden oluşur. Sayfa dışı seo ise, Başka sitelerden tanıtım yazısı alımı, link değişimi, backlink gibi kriterlerden oluşur. Bu seo teknikleri ile ilgili daha önceden yazılar yazmıştım. Araştırıp siz de seo tekniklerini öğrenmek isterseniz burada yazmış olduğum makaleleri inceleyebilirsiniz:

Seo Teknikleri-1 Backlink
Seo Teknikleri-2 Makale Yapısı
Seo Tekniklerinde Meta Etiketleri
İyi bir Seo için Makale Yapısı
Seo Tekniklerinde Google Panda Farmer Algoritması 

http://werbungmarketing.de/_images/ohne/index.html%3Fp=39.html

Bugüne kadar 5 yorum yapıldı

 1. Görkem CAN dedi ki:

  SEO için güncel içeriklere önem vermek ve en mühimi de özgün yazmak gerekiyor. Kopya içerik kullanılmamalı.

 2. sporcu dedi ki:

  seo gunumuzde artik cok yaygin bir seiklde kullaniliyor.Siteniz seo cısından önemi olmasi gerkiyor.

 3. sado by dedi ki:

  çok şükür ki insanlar artık seo konusunda bilinçlenmeye başladı. millet eskiden seo yapıyorum diyodu fakat seonun açılımını bile bilmiyordu.

 4. Seo dedi ki:

  Güzel bir makale olmuş. Seonun tam açıklaması da buydu. teşekkürler

 5. ucuz dedi ki:

  Makalede seo tam anlamıyla anlatılmış. Bizde seo yapıyoruz. Teşekkür ederiz. Makaleyi göz önüne alarak çalışmalar yapabilirsiniz.

You must be logged in to post a comment.