Bolu Beyi tarafından yazıldı Mart - 1 - 2012 0 Yorum

Bu blogu açmama vesile olan seo yarışmalarından bahsedeceğim sizlere. İnternette sık sık seo yarışmaları düzenlenir ve yarışma olduğu için doğal olarak bazı ödüller verilir dereceye giren kişilere. Seo yarışmalarının kazandırdıklarına geçmeden önce SEO’dan kısaca bahsedeyim. SEO, search engine optimization, yani arama motoru optimizasyonu demektir. Bir kelime ya da kelime öbeği belirlersiniz, o kelimede arama motorlarında üst sırada çıkmaya çalışırsınız. Daha önceki makalelerimde de bahsetmiştim seo konusundan.

İnternette sık sık seo yarışmaları düzenlenir. Bu yarışmalar ya makale yarışması olur ya da sıfırdan site kurularak yapılır. Bu yarışmalara ilk defa katılanlar da olur, tecrübeli seocular da olur. Şu bir gerçek ki; size çok şey kazandırır. Dereceye giremeyip ödül alamasanız bile birçok şey öğrenmiş olursunuz. Yaklaşı 2 sene önce ben de ozanTi ile birlikte forum iyinette düzenlenen bir seo yarışmasına katılmıştım. Yarışmanın başlangıcında hiç birşey bilmiyorken yarışma sonunda birçok bilgiye sahip olmuştum. SEO yarışmaları genelde Google’a göre düzenlendiğinden, Google’ın mantığına göre seo çalışması yapmanız gerekiyor. Seo için öğrendiğiniz teknikler bazen değişebiliyor, çünkü Google sürekli güncelleme yapıyor. Sonuç olarak sürekli yeni birşeyler öğreniyorsunuz.

Pek bu öğrenilen bilgiler nerelerde kullanılabilir ve size neler kazandırabilir? Öncelikle kendi siteniz varsa(kendi sitesi olmayan seocu hiç görmedim)

, kendi sitenize çalışma yaparak daha çok okunmasını sağlayabilirsiniz. Bunun sonucunda da reklam geliri elde edebilirsiniz. Veya “terzi kendi söküğünü dikemez” misali başkalarının sitesine ücretli seo çalışması yapabilirsiniz. Web tasarım hakkında da bilginiz varsa, tasarımın yanı sıra seo çalışması yaparak, diğer webtasarımcılardan farkınız olur ve daha avantajlı konuma gelirsiniz.

Yarışma demek rekabet demektir. Başkalarıyla rekabete girerek kendinizi denersiniz ve eksikliklerinizi giderirsiniz. Sizden daha başarılı olanların taktiklerini öğrenebilirsiniz ve onlarla eşit seviyeye gelebilirsiniz veya daha üst seviyeye çıkabilirsiniz.

Bildiğiniz üzere artık internet üzerinde yapılan ticaretler artmaya başladı. Mantıdan tutun, evcil hayvana kadar birçok şey internet üzerinden satılabiliyor. Bu yüzden siz de internet üzerinden ticaret yaparak para kazanmak istiyorsanız, seo teknikleri bilerek diğerlerinden bir adım önde olursunuz. Sattığınız ürünlerle alakalı bir seo çalışması yaparak arama motorlarında üst sırada çıkar ve daha fazla ürün satma şansına sahip olursunuz.

Sözün özü, seo yarışmalarını kaçırmayın, iddaalı olmasanız bile  deneyim kazanmak adına yarışmalara katılın. Bir süre sonra derece yaptıkça size referans da olur. Bu sıralar ben de bolubeyi.net ile bir seo yarışmasındayım(c0ld seo yarışması). Şu an 7. durumdayım bakalım sonuç ne olacak:) Madem yarışmadayız, makaleye anahtar kelimeler üzerinden bir de link verelim:)
Biletbayisi ucuz ucak bileti yurtdışı ekonomik

You must be logged in to post a comment.