Bolu Beyi tarafından yazıldı Mayıs - 23 - 2015 5 Yorum

içerikSEO ile az da olsa ilginiz varsa, internette SEO yarışmalarının düzenlendiğinden de haberdarsınızdır büyük ihtimalle. SEO yarışmaları nasıl düzenlenir, avantajları nelerdir, dezavantajları nelerdir, başlıklar halinde bahsedelim:

 

 

 

1- SEO Yarışmaları Nasıl Düzenlenir?

Öncelikle seo yarışmalarında 1.’yi belirleyecek husus, verilen anahtar kelime ile arama motorunda dereceye girmektir, bu ilk 3 de olabilir ilk 5 de, ilk 10 da… Ve genellikle Google arama motoru baz alınarak yapılır. Bu yarışmalar, yarışmayı düzenleyenler tarafından farklı şekillerde yapılabilir. Örnek verecek olursak, seo yarışmaları sadece bir makale üzerinden düzenlenebilir. Yani yarışmaya katılan herkes tek bir makale yazarak katılırlar. Seo çalışmalarını da o makale üzerine yaparlar. Ya da sıfırdan bir site kurularak da düzenlenebilir, yarışmaya katılanlar yeni bir domain alarak ve site açarak, o site üzerine ve alt sayfalar üzerine çalışma yaparlar. Bu tarz yarışmalar, makale yarışmalarına göre genellikle daha uzun sürmektedir. Ödül için de belirli bir bütçe belirlenir ve sponsorlar tarafından karşılanır. Tabi yarışmayı düzenleyen siteler de, gelir sıkıntısı çekmediği sürece kendileri karşılayabilir. Kabataslak olarak nasıl düzenlendiğinden bahsettim, zaten seo yarışmalarının nasıl düzenlendiği hakkında tam bir bilgi verilemez, çünkü yarışmayı düzenleyenler farklı farklı kurallar koyabilir…

2-SEO Yarışmalarının Avantajları

a)Yarışmayı Düzenleyen Sitenin Avantajları

Yarışmanın düzenlenmesine bir site aracı olarak, aynı zamanda kendisi için de seo çalışması yapmış olur. Çünkü kurallar gereği yarışmayı düzenleyen siteye link çıkışı yapılır. Bu sayede arama motorlarından ziyaretçi daha fazla gelir. Arama motorlarının haricinde, yarışmaya katılan tüm siteler tanıtım yapacakları için, yarışma siteleri üzerinden de hit sağlanır.

b)Sponsor Olan Sitelerin Avantajları

Yine yarışma kuralları gereği yarışmaya katılan siteler link çıkışı yapacağından, arama motorlarında üst sıralara çıkarlar. Sponsor olan sitenin internetteki popülaritesi artar ve sponsorun ürün veya hizmetlerine dikkat çekerek kazanç sağlanabilir. Yarışma sonucu  başarılı SEO uzmanlarını tespit ederek kendi siteleri için seo çalışması yaptırabilirler.

c)SEO Yarışması Katılımcılarının Avantajları

Yarışmacılar

, rekabet ortamında, kendi bilgilerini ölçerler. Eksikliklerini gidermek için çaba gösterirler. SEO için yeni teknikler öğrenerek, kendi kabuklarının dışına çıkabilirler. Dereceye girdikleri takdirde, iyi bir referans olabilir ve freelance olarak veya bir şirket bünyesi altında para kazanabilirler. Ödüller ilgi çekebilir ve hiç SEO hakkında bilgisi olmayan insanlar bu konuya ilgi duyarak çok şey öğrenebilirler.

3-SEO Yarışmalarının Dezavantajları

SEO için genelde, link çıkışı olan tanıtım yazıları, profil backlinkler, blog backlinkler, ziyaretçi defterleri vs. gibi çalışmalar yapıldığından internet bir çöplük haline gelmektedir. Sırf tanıtım yazısı yayımlamak için, onlarca hatta yüzlerce free bloglar oluşturulmaktadır. Yarışma olduğu için, maalesef insanlar birbirinin sitelerine zarar verebilmektedirler. Örnek vermek gerekirse, bir kişinin aylarca uğraştığı sitesine ddos tarzı saldırılar yapılarak o kişinin emekleri boşa gidebiliyor… Yarışmanın başlangıcında kurallarda yasaklansa bile hacklink yapılarak haksız rekabet olabiliyor…

Bugüne kadar 5 yorum yapıldı

 1. Oğuz dedi ki:

  Gerçekten böyle bir konuya ihtiyacı vardı web sitesi sahiplerinin bir çok kişi bu yönde birşeyler yapmak istiyor forumlarda ancak bu konuları bilmedikleri için sıkıntı yaşayabiliyorlar buna defalarca şahit oldum.

  Tebrikler bolubeyi uğraşa değer çok kaliteli bir yazı olmuş.

 2. […] olduğunu görüyoruz. Sanalza.com’un değerli yazarlarından olan BoluBeyi daha önce “SEO Yarışmaları ve İnternetteki Etkileri” isimli yazısında SEO yarışmalarının nasıl düzenlendiği, avantaj ve dezavantajları […]

 3. […] yazılarımızda SEO Yarışmalarının Etkileri‘nden bahsetmiş ve bir SEO Yarışmasını Kazanmanın Yolları‘na değinmiştik. Son […]

 4. off road dedi ki:

  Ben bu konuda bir soru soracam cevaplarsanız sevinirim. (makale üzerine düzenlenen seo yarışmalarıyla ilgili)

  Şimdi bir seo yarışması düzenleniyor ve binlerce aynı makale farklı farklı sitelerde yayınlanıyor. Zaten bu birinci sorum. Aynı makalenin sürekli farklı sitelerde yayınlanması bir sorun değil mi?

  Siteye hiç beklenmedik bir şekilde backlink yağıyor.
  Ve hepsi aynı makale üzerinden gidiyor, sosyal hesaplarda sürekli aynı yazılar dönüyor ve yarışma bitiyor. Sonra???

  Eeeee sonra adamlar bunları siliyor, zaten yarışmayı kazanamamış bir de o sitenin linkinimi tutacak sitesinde, tabiki tutan oluyordur ama %70’i siliyordur bence; hem sosyal ağlarından, hem bloglarından.

  Peki sonra? Bu ani link girişi ardından gelen linklerin kayboluşu????

  Bunun yarışmayı düzenleyen siteye bunun bir zararı olmuyor mu? Bu da ikinci sorum oldu 😉

You must be logged in to post a comment.