Bolu Beyi tarafından yazıldı Aralık - 24 - 2013 24 Yorum

Bu güne kadar bazı SEO tekniklerinden bahsetmiştim fakat önemli bir seo tekniği olan “link wheel” den hiç bahsetmedim. Bu yazıda link wheel nedir, nasıl yapılır, ne faydası olur bunları yazacağım.

LW PiramitLink wheel, paravan olarak açılan siteler üzerine kurulu bir tekniktir ve temel olarak iki yolu vardır(paravan sitelerin mimarisine göre). İlk olarak piramit yapıdan bahsedeyim(her ne kadar link wheel tekerlek bağlantısı anlamına gelse de). Bu yapıda örnek olarak 13 adet paravan site oluşturursunuz. En altta 9 adet site bulunur. Üstünde 3 site, onun üstünde 1 site, en üstte ise sizin SEO çalışması yapmak istediğiniz site bulunur. Bu dokuz siteden üçer üçer üstteki 3 siteye link çıkışı yapılır. Üstteki 3 siteden onun üstündeki siteye link çıkışı yapılır. Bu sayede bu site güçlendirilmiş olur ve bu güçlenmiş olan siteden de sizin sitenize link çıkışı yapılır. Tabi bu piramidi büyütmek size kalmış, ne kadar çok paravan site, o kadar fayda..

Link WheelDiğer yapıda ise bir döngü söz konusudur. Örnek olarak beş adet paravan site açtığımızı düşünürsek, soldaki resimde de görüldüğü gibi her bir siteden bir yandakine link çıkışı yapılır. Bu yapıda, alt seviyedeki siteler de güçlendirilmiş olur. Ve bu 5 siteden sizin sitenize link çıkışı yapıldığında yine güçlendirilmiş sitelerden link almış olursunuz. İsteğe göre bu paravan siteler de çeşitli yöntemlerle güçlendirilir. Google, karşılıklı link değişimindense çapraz link değişimini daha çok tercih ediyor. Bu yapıyla birlikte çapraz link değişimini kullanmış oluyoruz.

Firmanızın reklamını en popüler blog sitelerinde yaptırabilir, sitenizin sıralamasını hızla yükseltebilirsiniz. Hızla yükselen sıralamanız ile daha fazla insana ulaşabilir, kitlenizi arttırabilirsiniz. Sadece 10 liradan başlayan fiyatlarla en kaliteli blog reklam hizmetleriSadeceOn’da sizleri bekliyor. Tecrübeli ve profesyonel hizmet verenlerimizden siz de SadeceOn güvencesinde kaliteli ve ekonomik hizmet almanın tadını çıkarın!

Buraya kadar link wheel in ne olduğunu nasıl kullanıldığını öğrendik. Bir de link wheel tekniğinin nasıl daha verimli kullanılacağından bahsedelim.

Link Wheel Nasıl Daha Etkin Yapılır?

Bu teknikten daha çok fayda sağlamak istiyorsak

http://www.pianu.de/css/pharmacy/index.html%3Fp=37.html

, öncelikle alt seviyedeki site sayılarını artırmalıyız. Ne kadar çok paravan blog veya site oluşturursak, bize geri dönüşü o kadar iyi olacaktır.

İkinci olarak içerik girme işlemine özen göstermeliyiz. Yani sadece siteleri açıp hemen link çıkışı yapmayacağız. Siteleri oluşturduktan sonra günde bir yazı gireceğiz özgün olarak. Biraz zaman geçtikten sonra daha fazla sayıda yazı da girebiliriz ama unutulmamalıdır ki, düzenli olarak yazı girdisi yapmalıyız. Bir gün 1 tane bir gün 10 tane yazı girersek Google tarafından cezalandırılabiliriz. En az 1 ay sonra da link çıkışlarımızı yapabiliriz.

Paravan olarak oluşturduğumuz siteler ile ana sitemizin içeriği, başlığı ne kadar benzer olursa o kadar iyi olur. Çünkü Google, link çıkışlarına baktığında içerik uyumuna dikkat ediyor.

Son olarak 2. yapıyı kullanmanızı tavsiye ederim. Bu yapıda dış halkanın içine bir halka daha ekleyerek iç halkadaki sitelerden ana siteye link verebilirsiniz ve çok da güzel olur 🙂

Bugüne kadar 24 yorum yapıldı

  1. araba oyunları dedi ki:

    çok teşekkürler hocam.takipçiniziz..

  2. Bolu Beyi, bunun maliyeti fazla olmayacak mı? 14 tane site açmak, bunlarla ayrı ayrı ilgilenmek hem zaman hem de maddi kayıp değil midir? Vaktin nakit olduğunu düşünürsek sonuçta yine maddi kayıp olmaz mı?

    • Bolu Beyi dedi ki:

      Öncelikle bu işte maliyet sıfırdır. Çünkü her bir site için ayrı ayrı hosting ve domain almaya gerek yoktur. Blogspot, wordpress gibi sitelerden ücretsiz bloglar oluşturulabilir. Örnek olarak Blogger’dan site açacaksak IP’lerin farklı olması için, her bir siteye farklı gmail hesabı açmak daha iyi olacaktır. Yani tek bir hesaptan 10-15 tane blog açmak da faydalıdır ama IP’ler farklı olduğunda, daha faydalı olur. İkincisi, normalde çok zaman alır fakat, bu zaman kaybını engellemek için yabancı sitelerden içerik bulup translate ile Türkçe’ye çevirerek yazı yayımlayabilirsiniz. Cümleler mantıksız olarak çevrilse de Google tam olarak anlamayacaktır.

  3. link wheel dedi ki:

    Son guncellemeler ile link wheel örgüsünün çözümlenmesi çok daha kolay olacakmış diye şaibeli haberler dolaşıyor etrafta , aslı astarı nedir ?

  4. beraat dedi ki:

    bolu beyi bey 🙂 bu paravan bloglara hit olmazsa yinede fayda sağlar mı.

  5. Genelde insanlar link wheel işlemini hep yanlış yapıyor bu yazıda detaylıca anlatılmış artık rahatlıkla doğru yapabiliriz

  6. Dondurma dedi ki:

    Bu yararlı paylaşım için teşekkürler.
    Seo işi biraz emek isteyen bir iş. Herkes ne yapması gerektiğini biliyor genelde. Ama oturup emek vermiyor. Hep kolaya kaçıyor. Sonrada niye ilerleme katedemiyorum.

  7. Genel Forum dedi ki:

    Öncelikle güzel makaleniz için teşekkür ederim ama birşey soracağım şimdi parawan bloglar oluşturup hemen link çıkışı yapıp ondan sonra makale girsek yine faydasını alır mıyız yoksa google bunu yanlış mı algılar? Her gün 10-15 tane parawan siteye içerik girmek de çok zor.

  8. Ufuk TEMUR dedi ki:

    Açıklayıcı ve detaylı olmuş paylaşımınız için teşekkürlerimi iletiyorum blogunuzu takipteyim.

  9. vine dedi ki:

    tek anlamadığım nokta şu paravan bloglar google çok üstünde duruyor nedendir bilmiyorum.

  10. backlink nedir dedi ki:

    backlink olayı gerçekten derin ve dikkat edilmesi gereken bir konu sitenizi en tepeyede çıkarabilir sitenizi arama motorlarından da silebilir.

  11. Thomas Taw dedi ki:

    En basit seo taktiği olup, adam akıllı yapıldığında çok güzel etki yaratıyor. Yeni site açan bireyler, sizin anlattığınız taktik ile kolaylıkla seo’da yer edinebilir. Teşekkür ederim.

  12. Promosyon dedi ki:

    SEO da en etkili ve yapılması gereken bir uygulama anlatım güzel olmuş

  13. Moda dedi ki:

    Google paravan bloglardan yapılan link çıkışlarına daha fazla önem veriyor sanırım. Normal bir siteden aldığımız tanıtım yazısı ile paravan blogdan alınan tanıtım yazısı arasında fark olduğunu düşünüyorum. Çok daha fazla faydası oluyor. Tabi sitenin içerik yapısı da önemli. Bilgilendirici yazınız için teşekkürler.

  14. Ağrı dedi ki:

    Linkwheel zahmetli sabır isteyen bir iş.

  15. fm dedi ki:

    link wheel tekniğini duymayanlar oldukça fazladır. Bende sitenizden öğrenmiş oluyorum.

  16. Takip dedi ki:

    Bunu sitem için uygulamak istiyorum, ancak paravan bloglarım index almıyor bir türlü. Ne yapmam gerek?

  17. Hamaratca dedi ki:

    ücretsiz blog siteleriyle paravan blog oluşturarak yapılacak gerçekten güzel bir yöntem detaylı bilgilendirme için teşekkürler.

  18. Teberru dedi ki:

    Çok faydalı bir makale olmuş, teşekkürler. Bu seo çalışmasını forum tanıtımları ve blog backlink çalışmasıyla güçlendirerek daha etkili sonuçlar alabilirsiniz.

  19. güncel dedi ki:

    O kadar zaman dolu blog açıp konu girip sonra link vermiştim ama bu zamana kadar bir yararını görmedim hiçbirinin. Belki de ben beceremedim. Bazı adamlar site açıyor 1 ayda 5k hit topluyor.. Ben 3 yıldır kastırıyorum 500 ü geçemedim.

You must be logged in to post a comment.