Bolu Beyi tarafından yazıldı Eylül - 27 - 2011 0 Yorum

Daha önceden bu konuyla ilgili yazılar yazmıştım, yani seo tekniklerini. Fakat 27 Mart 2011 tarihinde Google, Panda Farmer adında yeni bir algoritma geliştirdi ve bu algoritmayla beraber dikkat etmemiz gereken bazı kriterler ortaya çıktı. Özellikle (ç)alıntı içeriklere ve kalitesiz paylaşımlara karşı önlemler alındı.

Aslına bakarsanız, çok fazla değişen bir şey yok, sadece bazı konularda biraz daha hassas olunması gerekiyor. Daha önceki seo tekniklerinde makale yapısının öneminden burada ve burada bahsetmiştim. Sitemizi kesinlikle özgün içeriklerle doldurmamız gerekiyor. Kopyala yapıştır, alıntı yazılardan uzak durmalı ve kendi özgün cümlelerimizle içerik girmeliyiz. Yeni Panda Farmer algoritmasına göre durum yine böyle fakat, Google bu tarz siteleri daha çok cezalandıracak. Çalıntı içeriklere sahip olan siteleri bir süreliğine ya da kalıcı olarak arama sonuçlarında göstermeyecek. Tabi Panda Farmer algoritmasıyla beraber bazı türde siteler bu algoritmadan çok zarar görecek gibi. Mesela bildiğiniz üzere forum sitelerinde çok fazla alıntı yazı yayımlanır. Forum siteleriyle beraber haber siteleri de aynı şekilde. Eğer takip ediyorsanız fark etmişsinizdir, bir site bir haber yayınlar, diğer haber siteleri de aynısını kendi sitelerinde yayımlarlar. Bu da çalıntı içerik sayıldığı için yeni algoritmadan çok zarar göreceği kesin.

Google Panda Farmer algoritmasının getirdiği bir diğer yenilik ise doygun içerik. Yani
yazılarınızda metinlerin yanı sıra resim, video vb. ekstra içerikler bulundurursanız yararı olacaktır. Makalelerin kısa olmaması gerektiğini de belirtmekte fayda var. En azından 100 kelime olsa fena olmaz. Yoksa Google, arama sonuçlarında Panda Farmer algoritmasıyla beraber kısa içerik giren siteleri daha aşağılara çekebilir.

Google, yeni algoritmasıyla sosyal medyaya da önem veriyor. Bir site sosyal medyada paylaşılıyorsa, sosyal medyadan kaynaklı ziyaretçi topluyorsa, artı puan kazanacak. Tabi özellikle Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerine webmasterlar tarafından verilen önem daha da artacak.

Ayrıca ziyaretçilerin sitede geçirdiği süre de göz önünde bulundurulacak. Yani bir ziyaretçi siteyi ziyaret edip 3-5 saniye sonra çıkıyorsa, o site için zararlı olacak. Çünkü bu içeriğin kalitesiz olduğu anlamına geliyor, ya da tasarımın…

Sonuç olarak Google Panda Farmer algoritması

prednisolon kaufen rezeptfrei

, web sitelerine gerçekten emek harcayan kişiler için iyi oldu denilebilir. Çünkü temel olarak bu algoritmayla çalıntı içeriklere karşı savaş açılmış oldu. Onun haricinde daha önce de bu sitede yazmış olduğum seo teknikleri konulu yazılar aynen geçerliliğini korumakta.

You must be logged in to post a comment.