Bolu Beyi tarafından yazıldı Haziran - 20 - 2011 10 Yorum

Bugün itibariyle seo teknikleri konusunda yazı dizisi yazmaya karar verdim. Her gün bir başka tekniği açıklayacağım sizlere. Geçen sene katılmış olduğum 6 aylık bir seo yarışması sonucu edindiğim bilgilerimi paylaşacağım. Tabi yarışma bittikten sonra da bir çok şey öğrendim ve Bolubeyi.Net için uygulamaktayım.

Öncelikle backlinkin ne olduğunu açıklayayım. Sitenizin linki başka bir sitede varsa bu backlinktir. Yani, mesela her hangi bir siteye girdiniz ve yazıyı okudunuz. O yazının altında genellikle yorum yapma paneli vardır. Dikkat ettiyseniz,o panelde ad, mail adresi ve varsa web site adresi için kutucuklar vardır. İşte burada web sitenizin ismini yazarak yorum yaptığınızda 1 adet backlink kazanmış olursunuz. Tabi yorum yaptığınız sitenin admini yorumunuzu onaylamış olması ve yorum yaptığınız yazının Google tarafından indexlenmiş olması gerekiyor. Bununla beraber yorum haricinde, başka bir sitenin ana sayfasında linkiniz varsa backlink kazanmış olursunuz. Hem de 1 tane değil, o sitede kaç adet yazı varsa o kadar kazanırsınız. Bu yüzden bazı web siteler birbiriyle link değişimi yapmaktadırlar. Örnek olarak Sayfanın sağ tarafına bakarsanız “takiptekiler” bölümü var. Ben de başka 2 siteyle link değişimi yaptım. Böylelikle o sitelerde kaç adet yazı varsa o kadar backlinkim oldu.

Backlink için her siteye yorum ve link değişimi yapmanızı tavsiye etmem, biraz seçici olmalısınız. Sizin sitenizde hangi konular ağırlıktaysa yine öyle sitelere yorum veya link değişimi yapın. Adult sitelerden uzak durun, çünkü tam tersine zararı olacaktır. Google edu, gov gibi uzantılı domainleri sever.
Bu yüzden imkanınız varsa bu uzantıdaki sitelerden backlink kazanmaya çalışın. Pagerank’i daha sonraki yazı dizimde anlatacağım ama şunu söyleyeyim: Pagerank değeri sizin sitenizden daha yüksek olan bir site ile link değişimi yaparsanız sizin için avantajlı olacaktır. Ayrıca yabancı sitelerden çok sayıda backlink sağlarsanız “çevirisini yap” sorununa takılırsınız. Google’da arama yaptığınızda zaman zaman görürsünüz, bazı sonuçların yanında “bu sayfanın çevirisini yap” yazar. Bu genellikle yabancı sitelerin yanlarında yazar. Fakat dediğim gibi yabancı sitelerden çok sayıda backlink kasarsanız Google, sizin sitenizi de yabancı bir site olarak görecektir. Bu soruna takıldığınızda da aramalarda alt sıralara gerilersiniz.


Anchor text, backlink kasarken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husustur. Anchor text nedir diye sorarsanız, örnek vererek açıklamak istiyorum. İlk paragrafta yorum kısmında isim bölümü olduğunu söylemiştim. İşte o isim kısmına hangi kelimelerde üst sıralarda çıkmak istiyorsanız onu yazmalısınız. ben Google’da “Java programlama” aramalarında üst sıralarda çıkmak istiyorsam isim kısmına “java programlama” yazmalıyım. Anchor text budur ve önemlidir.

Son olarak, backlink seo teknikleri içerisinde en önemli yöntemlerden biridir. Belki de en önemlisidir diyebiliriz. Bir siteye yorum yaparken sitenizin linkini eklemeyi unutmayın. Tabi yorum yapacağınız site kaliteliyse ve sitenizin konuları birbirine benzer ise. Ayrıca piyasada sizin için backlink kasan firmalar ve serbest çalışanlar var. Bu sayede de backlink satın alabilirsiniz. Fakat araştırdığım kadarıyla genellikle yabancı sitelere yorum yazarak backlink kasıyorlar. Yabancı sitelerde backlink sayınız fazla olursa sitenizin zararına olacakır. Bu yüzden Türkçe sitelerden backlink kasmaya gayret edin. Bir sonraki seo teknikleri konulu yazı dizimde görüşmek üzere. Bolubeyinden selam olsun…
Bu konuyla ilgili diğer yazılar:
Seo Tekniklerinde makale yapısı
Seo Tekniklerinde meta etiketlerinin etkisi
Alexa düşürme taktiği

Bugüne kadar 10 yorum yapıldı

 1. Yusuf dedi ki:

  Backlink Seo 'nun temelini oluşturuyor, özgün yazıyla birlikte, güzel bir makale olmuş, ellerinize sağlık hocam…

 2. bolubeyi dedi ki:

  teşekkür ederim, makale yapısıyla ilgili de bir yazı yazmayı düşünüyorum yakın bir zamanda..

 3. Yusuf dedi ki:

  Güzel olur aslında, bilmeyen çok kişi var hocam.

 4. kpss de dedi ki:

  Verdiğiniz bilgiler için çok ama çok teşekkürler…

 5. bolubeyi dedi ki:

  Rica ederim…:)

 6. sosyalitici dedi ki:

  Güzel anlatım olmuş. Backlink tekniklerini gayet iyi bir şekilde açıklaamışsınız teşekkür ederim…

 7. murat dedi ki:

  güzel makala yazacak bir arkadaş arıyorum ben kendim yazamıyorum yazabilecek olan var ise irtibata geçerse iyi olur

You must be logged in to post a comment.