Bolu Beyi tarafından yazıldı Eylül - 7 - 2015 12 Yorum

windows 10 ransomwareWindows 10 sürümünün piyasaya çıkmasıyla beraber

clomid 50 mg kaufen

, hackerlar bu durumdan yararlanmak için kullanıcılara sahte “windows 10 upgrade” konulu epostalar göndermeye başladı. Bu epostalar ile, gönderilen eposta ekinde .zip uzantılı dosya, Microsoft tarafından gönderiliyormuş gibi gösteriliyor. Kullanıcı, .zip uzantılı eke tıkladığında, fidye yazılım(ransomware) otomatik olarak kullanıcının bilgisayarına yükleniyor ve bilgisayardaki klasör, resim, belge ve diğer önemli veriler şifreleniyor.

Araştırmacılar gelen bir epostayı incelemeleri sonucunda, aşağıdaki dört noktaya dikkat çekiyor:

 • E-posta adresinin “update@microsoft.com” olarak görünmesi ve epostanın Microsoft’tan geldiği izleminin verilmesi.
 • İnandırıcı olması açısından gönderilen epostanın, Microsoft tarafından kullanılan benzer renk düzenine sahip olması.
 • Yazıdaki birçok karakterin düzgün bir şekilde parse edilmemesi, standart karakter setinin kullanılmaması ve bazı yerlerde yazıların bozuk çıkması.

windows upgrade 10 sahte eposta

 • Epostanın inandırıcılığını artırmak için hackerların, yazı sonuna “Bu mesaj, MailScanner tarafından virüs ve tehlikeli içerikler için taranmıştır ve temiz olduğuna inanılmaktadır.” mesajı yerleştirmeleri.

Not: Ransomware(fidye yazılım), saldırganların kurbana bir ek içerisinde yazılım gönderip, kurbanın bu eki açmasıyla bilgisayarındaki verilerin şifrelenmesini sağlayan ve saldırganların şifreyi çözme karşılığında kurbandan para talep ederek kazanç sağlamayı amaçlayan yazılım türüdür.

Kaynak: www.hackread.com

Bugüne kadar 12 yorum yapıldı

 1. Ayancık dedi ki:

  Windows 10 çıkınca bunun üzerinden prim yapmaya çalışanlarda gün yüzüne çıktı. maillerden, yanlış sitelerden, programlardan kaçınmak gerekiyor

 2. ersagorganik dedi ki:

  son zamanlarda çokça gelmeye başladı .gerçegini sahtesinden ayırt etmek olanaksız gözüküyor .en azından bir bilene danışmak gerekir

 3. Hasan Hüseyin dedi ki:

  Bende aldım böyle bir mail ama umursamadım. dikkatli olunması gerekir.

 4. agario dedi ki:

  Windows 10 için güzel bir bilgilendirme yazısı olmuş fakat bu kadar aktif olarak kullanan kullanıcı kitlesine ulaştı mı acaba oda tartışılır makale için teşekkürler.

 5. Hediye dedi ki:

  windows 10’a henüz geçemedim. Hazır olunca haber verilecek deniyor. Acaba bilgisayarımda bir sorun mu var?

 6. Dikmen dedi ki:

  Windows 10 ‘a bence bu ara geçmeyin zaten. En az 1 yıl daha beklemeli.

 7. çiçek dedi ki:

  Windows 10 işletim sistemi bence şuan tüm kullanıcıların isteklerini karşılayacak durumdadır.Tereddüt etmenizi gerektircek bir durum yok hemen geçmelisiniz.

 8. Gerçekten haklısınız beklememiz gerekiyor.

 9. Mehmet dedi ki:

  Windows 10 sabırsızlıkla bekliyorum. Orjinal şekilde yüklücem windowsun geldiği noktalar beni hem hayret’te düşürüyor hemde severek kullanıyorum.

 10. Bebek dedi ki:

  Geçenlerde bana da gelmişti gerçekten dikkatli olmak lazım her an bilgisayarımızdaki özel bilgilerden olabiliriz.

 11. font dedi ki:

  ben sürekli olarak bu epostalardan alıyorum işte windows 10’a şimdi güncelleyebilirsin gibi bunlardan nasıl kurtulabilirim ?

 12. Ebrarun dedi ki:

  bizim le alakalı konularla ilgili paylaşımlarda bulunduğunuz için tşk.ederiz.mesleğim ile ilgili teknolojiyi yakndan takip ediyorum…tekrar tşk ederim..

You must be logged in to post a comment.