Bolu Beyi tarafından yazıldı Temmuz - 24 - 2013 2 Yorum

dsagfasdQuadrotor, birden çok pervaneye sahip olan bir helikopterdir. Bu pervaneler 2, 3 ve daha da fazla olabilir, fakat daha stabil ve simetrik olanı, insansız hava aracı olan quadcopter bir VTOL (vertical take off and landing) tanımına uyan 4 rotorlu (pervaneli) araçtır.

Quadrotorlar normal helikopter aksine motorun yarattığı eylemsizliği düzeltecek kuyruk pervanesi bulunmamaktadır, bunun yerine pervanelerin karşılıklı çiftleri birbirlerine zıt yönlerde dönerek ve devir sayıları her saniye ayarlanarak denge sağlamaktadır.

Helikopterlerde ise dönüş amacı ile rotorun düzlemi değiştirilerek belirli bir eğim verilir ve buna bağlı olarak örneğin, eğim sola doğru yatırılarak helikopter sola dönmektedir, ya da pervanelerin yatay ile yaptığı açı değiştirilmek suretiyle yüksek hızda aerodinamik sağlarken mekanizmanın karmaşıklığı ağırlık artımına neden olur. Quadrotorlarda ise böyle bir problem yoktur. Pervanelerin açısı sabit kaldığından dolayı bu tarz bir problem ile karşılaşılmamaktadır.

Örneğin aşağıdaki şekilde pervane gücündeki artış, kuvvet ve buna bağlı olarak bir miktar moment oluşturacaktır. Bu moment yüzünden belirli bir eğim açısı oluşur ve quadrotorda o yöne doğru bir yönelim olur, böylece 1-2 nolu pervanelerin tersi yönde hareket etmiş olur. Kabaca hareket prensibi bu şekilde işlemektedir.

fdgs

 

 

 

 

 

 

Quadrotorların bir avantajı da elektrik enerjisi ile çalıştığından gerçek helikopterler ve diğer insan taşıyan araçlara göre daha verimli ve hafif olmasıdır. Fakat mekanik olarak tam ölçekli modelini inşa etmenin ve uçurmanın hayli zor oluşu bir dezavantajdır.

Quadrotorların geliştirilmesi ise ufak ölçekli uzaktan kumandalı araçlarda kendini göstermektedir. Quadrotor, normal helikopterlere benzememekle birlikte büyük şirketlerin ilgisini çekmektedir. Fakat tam olarak kendini yüksek güç, yakıt, ağırlık, güvenilirlik ve bakım maliyetlerinde kendini kanıtlayamadığı için uzaktan kumanda ile ilgili yapılan çalışmalar quadrotorun geleceğine ışık tutmaktadır.

Günümüzde kullanılan uzaktan kumandalı quadrotorlar

, gelişmekte olan insansız hava aracı sektöründe büyük bir çığır açacağı kesindir. İlk olarak bilgisayar oyunlarında düşmanları gözetlemek için drone adı verilen (erkek arı) quadrotorlar oyunlarda bize yardımcı olmuştur. Ek olarak gökyüzünden yeryüzü fotoğraflama, filme alma gibi değişik alanlarda kullanılmaktadır.

Quadrotorların üzerine yerleştirilen kameralar ile çekilen görüntü reklam yada sinema filmlerinin çekilmesine katkı sağlamaktadır. Bir helikopter turunun yarım saati 4. 000 TL’ye yakın olduğu ve ülkemizde sadece parmakla sayılacak kadar kiralık helikopter olduğu düşünüldüğünde bu fiyatın 4’te birine mal edilmiş quadrotorun çok daha ekonomik olacağı aşikârdır. Doğal afet anlarında ise biraz güçlendirildiği takdirde insanlara, insanı ihtiyaçlarını gönderebilir duruma getirilebilir. Üzerine GPS ve gerçek zamanlı kamera takıldığında dağda kaybolan dağcıların bulunmasında, zehirli gaz, salgın gibi durumlarında keşif yapılmasında yangın durumunda yangının kaynağını bulmada, nükleer felaketlerde keşif ve gözlem amacıyla kullanılabilir. Düşman gözetleme ve istihbarat konusunda ise en güzel örnek olarak bilgisayar oyunlarında düşmanı gafil avlama konusunda büyük bir avantaj sağlayan quadcopter oyunda sürekli yanımızda ve istediğimiz her an kullanıma hazır bir şekilde bulunmaktadır enerjisini ise sırtımızdaki çantada bulunan güneş panelinden sağlamaktadır. Şu an gözetleme görevini devralan yüksek irtifada uçan insansız araçlar askerler için genel bilgi sunarken portatif olarak taşınabilen ve askerin gözündeki gözlüğe gerçek zamanlı görüntü gönderen quadrotorlar istendiği gibi hareket ettiğinde vücudumuzun bir organı gibi görev görerek bizim daha avantajlı bir konuma geçmemizi sağlamaktadır. Özel timler için eşsiz bir yardımcı olan quadrotorun geleceğinin parlak olduğu açıktır.

Quadcopterlerin insansız olmasının en güzel yanı kendi kendine otonom olarak uçabilmesi ve buna bağlı olarak bir kullanıcı taşımak zorunda olmayışıdır. Temel olarak uzaktan kumanda ile gönderilen sinyaller, sinyal alıcı yardımıyla işlemciye gelmesi ve ayrıca jiroskoptan gelen sinyalleri de işlemcide işleyerek rotorlara gereğince güç vermesidir.

Bugüne kadar 2 yorum yapıldı

  1. Başka Film dedi ki:

    Amcamın oğlu bu helikopter işini resmen delisi olmuş durumda. Artık kendisi parçalar tasarlayıp kendi helikopterini yapıyor. Bir iki kere onunla beraber uçurmaya gittim, çok eğlenceli bir hobi..

  2. forklift dedi ki:

    Kontrolü ilk başlarda biraz zor geliyor ama zamanla daha stabil kullanmaya başlayabiliyorsunuz. ancak tabi denge hiçbir zaman mükemmel olmuyor. özellikle yükseliği ayarlama sırasında biraz fazla ya da biraz az güç verip aleti tavana yapıştırmak ya da zemine çakmak çok olası. dolayısıyla bunu alıyorsanız mutlaka yanında koruma kafesinden de alın. hem size falan çarpıp pervanelerin canınızı yakmasını engelliyor.

You must be logged in to post a comment.