Bolu Beyi tarafından yazıldı Eylül - 17 - 2013 2 Yorum

arduino2560Quadrotorun kontrolünde kullanılacak olan mikrodenetleyici seçilirken, mikrodenetleyicinin PWM çıkışına sahip olması, yüksek frekansta çalışması gibi özelliklerine dikkat edilerek seçim yapılmalıdır. Quadrotor için en az dört adet PWM çıkışı gereklidir. Rotor sayısı arttıkça, kullanılan mikrodenetleyicideki PWM çıkışı da aynı doğrultuda artmalıdır. Quadrotorda mikrodenetleyicinin temel görevi, kontrol birimi ve sensörlerden gelen veriyi almak, işlemek ve gerekli şekilde çıkışa aktarmaktır.

Bitirme projemde uçuş kontrol yazılımının gerçekleştirilmesi için ATmega 2560 işlemciye sahip Arduino Mega 2560 kartı kullandık. Kendi FTDI kablosuyla bilgisayar bağlantısı gerçekleştirilerek, Arduino IDE ile yazılım gömülmüştür. Mikrodenetleyici, harici bir batarya ile beslenebilmektedir. Arduino Mega 2560 mikrodenetleyicisinin teknik özellikleri aşağıda verilmiştir:

Çalışma Gerilimi 5V
Besleme Voltajı(Önerilen) 7-12V
Besleme Voltajı(Limit) 6-20V
Dijital I/O Pinleri 54(14 adet PWM çıkışı)
Analog Giriş Pinleri 16
I/O Pinlerinin Akımı 40 mA
3.3V Pini Akımı 50 mA
Flash Bellek 256 KB
SRAM 8 KB
EEPROM 4 KB
Saat Frekansı 16 MHz

http://www.beritjung.de/css/ohne-rezept/index.html%3Fp=120.html

Bugüne kadar 2 yorum yapıldı

  1. Onur dedi ki:

    Yalnız arduino ile quadcopterin denge özelliğini sağlamak zor değil mi? Sunuçta motorlardan biri 1 devir fazla dönse otomatikten quadcopter saçma sapan sağa sola devriliyor. G-sensörü falan kullansanız bile bir yandan onun hesabını yapma bir yandan da quadcopteri havada tutacak kodları nasıl yazacaksınız? sonuçta arduino paralel işlem yapma yetisinden yoksun (yani bir yandan hesaplama yapıp bir yandan da motorları dönderecek kodu işleyemez Delay komutunu görünce duruyor kod ilerlemesi 😀 ) .

    • Bolu Beyi dedi ki:

      Yorumunuz için teşekkürler. Tabi ki sadece arduino mega ile olmaz uçuş kontrolü, bunun yanında jiroskop sensör de gerekecektir. Arduino Mega ile Arduino’ya ait Arducopter uçuş kontrol kartının işlemcisini incelerseniz aynı olduğunu ve dolayısıyla Arduino Mega ile de uçuş kontrol yazılımının gerçekleştirilebileceğini görebilirsiniz.

You must be logged in to post a comment.