Bolu Beyi tarafından yazıldı Ocak - 16 - 2016 5 Yorum

Porselen dişler, canlı dişler üzerine porselenlerin kaplanması ya da yaşanan diş kayıpları ardından çeşitli yöntemler ile porselen malzemeden yeni dişler yapılmasıdır.
Porselen Neden Diş Hekimliği Alanında Kullanılır?
Porselen diş hekimliğinde, dişler için için kullanılır. Çünkü, porselenler oldukça sağlam ve dişler ile insan anatomisi ile uyumludur. Porselenler bir çok yönden diğer malzemelerden avantajlıdır. Bu avantajlar,
– Porselenler dayanıklıdır
– Porselenler dişler ile uyumludur
– Porselen kendiliğinden beyazdır ve renklendirici içermez. Bu nedenle sağlıklıdır.
– Porselenler dişlerde kullanılmak üzere işlendiğinde, insan sağlığını tehdit edecek bir malzeme ile işlenmezler. Bu nedenle porselen diş yapılabilecek genç, yaşlı tüm hastalarda kullanılabilirler.
– Porselenler diş etlerinde alerjilere, çeşitli reaksiyonlara neden olmazlar
– Herhangi bir kırılma, çatlama durumunda porselen dişler kolayca yenilenebilir.
– Porselenden yapılan dişler leke tutmaz. Kolayca sararmaz. Bu nedenle estetik görünür.
– Porselenler estetik diş hekimliğinde de kulanılarak pratik bir şekilde dişlerin daha estetik görünmesini sağlar.
Bu ve bunun gibi avantajlar porselen maddenin dişlerde kullanılmasının sebebidir.

Porselen Dişler Nasıl Yapılır?
Porselen dişler çeşitli yöntemler ile yapılır. Bu yöntemler.
– Diş protezleri ( sabit ya da hareketli)
– Porselen kaplamalar
* Kron
* Zirkonyum destekli porselen kaplama
* Metal destekli porselen kaplama
* Empress ( full porselen kaplama)
Porselen Diş Protezleri
Protezler çeşitli sebepler ile yaşanan diş kayıpları ardından yapılan yapay dişlerdir. Bu dişler dişlerin ölçüsü ve işlevine uyun olarak dişlerin orjine rengine uyumlu şekilde yapılır. Bu protezler hastanın kullanımına ve ağız içindeki diş sayısına göre sabit ya da hareketli şekilde yapılabilir. Porselen protezlerin bakımı ve kullanımı kolaydır. Bu nedenle özellikle yaşlı hastalarda oldukça sık porselen protez yapılır.

Porselen Kaplamalar
Porselen kaplamalar çeşitli şekillerde yapılan dişin dış kısmının kaplandığı

Diabetes – Behandeling online

, diş tedavileridir. Bu tedaviler,
– Zirkonyum ya da metal destekli kaplama
– Kron kaplama
– Full porselen kaplama olarak yapılır.
Etiketler : Estetik Diş Fiyatları
Zirkonyum ya da metal destekli porselen kaplama: Zirkonyum doğada bulunan bir çeşit beyaz metaldir. Dişler için uygun yötem ile işlenip dişlere takılan zirkonyumlar üzerine de porselen kaplamalar yapılır. Bu kaplamalar dişlerin şekline uygun olarak, bazende dişlerin daha estetik görünmesi için diş şeklinden daha kavisli, büyük veya küçük şekilde yapılabilir. Zirkonyum kaplamalar dişler altından gri gibi görünmez, porselen rengini destekler. Metal destekli porselen kaplamalar da tıpkı zirkonyum kapalma da olduğu gibi yapılır. Bu kaplamalar. Porselen malzemeyi desteklemek dişe kolay bir tutunma sağlamak için yapılır.
Kron kaplama: Kronlar diğer adı ile porselen kuronlar. Dişlere yapılan sabir porselen kılıflardır. Bu kaplama yönteminde porselen kılıf altına zirkonyum ya da metal destek bazen yapılır bazen yapılmaz. Kronlar diş şeklinde ve içi girintili – çıkıntılı olacak şekilde üretilir. Bu şekilde dişlere şekil verilmesi ile yapıştırıcı ilaç ile dişlere çok rahat oturan kronlar, orjinal dişin kusurlarını örter.

Empress : Empress kaplamalar diğer adı ile full porselen kaplamalar. Zirkonyum ya da metal destekli porselen kaplama gibi yapılır. Zirkonyum veya metal ile desteklenen porselen kapalmalar yine porselen ile desteklenir. Yani metal veya zirkonyumun yerini porselen almaktadır.
İki farklı kalınlıkta ve özellikle porselen kullanılır.

Porselen Diş Fiyatları Nedir?
Porselen diş kaplama fiyatları, her tedavi yöntemi için farklıdır. Bu tedaviler, dişlerdeki problem derecesine göre değişir. Bu nedenle öncelikle proselen diş yapımı için tedavi planı çizilmelidir. Fiyat bilgisi için randevu alarak muayene olabilrisiniz.

Bugüne kadar 5 yorum yapıldı

 1. Ozan dedi ki:

  Tanıtım yazısı mı? :O Son yazıların tamamı hem de 😮 Aman Tanrım didim! Yeni teman güzel olmuş. (Ya da ben yeni gördüm, bilmiyorum.) Çok ilginç backlinkler almışsın. Domaini mi düşürdün acaba? Ya da siteyi mi sattın? :S

 2. Murat TEMEL dedi ki:

  Artık implant çıktı. yakında daha da cok yaygınlaşacak

 3. organik dedi ki:

  dişlerim porselen gercekten cok saglamlar yaptırcak olanlara tavsıye ederım..

 4. ayse yagmur basaran dedi ki:

  İnşallah bende çene estetiği ve implant yaptırıcam. Bakalım..

You must be logged in to post a comment.