Bolu Beyi tarafından yazıldı Ağustos - 22 - 2011 1 Yorum

Bugün msdos komutlarından msconfig’i ve kullanımını anlatacağım. Aslında her bilgisayar kullanıcısının bilmesi gereken bir bilgi msconfig. Öncelikle “ne için kullanacağız?, msconfig ne işe yarıyor?” bunları anlatayım. Örneğin, bilgisayarınızı açtığınızda yüklediğiniz programlar yüzünden karşınıza istenmeyen pencereler çıkabiliyor ve bunların çıkmasını istemiyorsunuz. Veya çift çekirdekli ve daha fazla çekirdekli bilgisayarınızın tüm çekirdeklerinden faydalanmak istiyorsunuz. İşte bu konuda msconfig devreye giriyor.

Msconfig’in kullanımına gelecek olursak; windows 7 işletim sistemine sahip bilgisayarların başlat menüsündeki arama satırına “msconfig” yazmanız gerekiyor. Eğer işletim sistemi Windows xp ise başlat menüsündeki çalıştır(run) kısmını seçerek “msconfig” yazmanız gerekiyor. Yazıp entera bastıktan sonra karşınıza bir pencere çıkacak. Buradan “startup(başlangıç)” sekmesine tıklarsanız

, bilgisayar açılırken çalışan programların listesi karşınıza çıkacak. Yanlarındaki tick işaretini kaldırıp kaydederseniz bir daha bilgisayar açıldığında istemediğiniz o programlar çalışmayacak ve karşınıza istemediğiniz pencereler çıkmayacak.
Bununla beraber yine msconfig yazıp entera bastıktan sonra karşınıza çıkan pencerenin 2. sıradaki sekmesi olan “boot”a tıklarsanız buradan bilgisayarınız tüm çekirdeklerini kullanabileceğiniz ayarları yapabilirsiniz. Boot’a tıkladıktan sonra advanced options(gelişmiş ayarlar)ı seçerseniz “number of processors(çerkidek sayısı)” kısmından bilgisayarınızın işletim sistemi kaç çekirdekliyse ayarlayabilirsiniz.

Bu anlattığım ayarlamaları yaptıktan sonra reset atmanız gerekir. Umarım sizin için faydalı olmuştur. Özellikle ilk anlattığım istenmeyen pencerelerin çıkmasını önleme kısmının birçok kişinin işine yarayacağından eminim. Görüşmek üzere….

Bugüne kadar bir yorum yapıldı

You must be logged in to post a comment.