Bolu Beyi tarafından yazıldı Eylül - 16 - 2011 2 Yorum

İnternet çıktığından beri, daha doğrusu mail siteleri çıktığından beri sürekli birilerinin mail adresleri hackleniyor. Daha sonra msn adreslerinden başkalarına saçma saçma mailler yollanıyor sırf zevk için. Hatta Facebook hesaplarımızı da mail adresleri vasıtasıyla aldığımız için, Facebook hesaplarımız da başkalarının eline geçiyor. Bu işi daha çok hackerlar değil de lamerlerin yaptığını söyleyebiliriz. Çünkü çok zor bir şey değil mail adreslerini ele geçirmek . Fakat internet üzerinden kredikartları ile para yatırma işlemleri de yapıldığı için, kötü niyetli hackerların da ilgisini çekmekte bu durum. Dediğim gibi çok zor bir şey değil mail hesaplarını ele geçirmek, tabi siz mail güvenlik önlemlerini almadığınız sürece… Şimdi sizlere nasıl güvenlik önlemi alırız bunları açıklayayım:

1)Sosyal paylaşım sitelerinde, forum siteleri vb. yerlerde mail adresinizi vermeyiniz. Mümkün olduğunca az kişinin bilmesi sizin yararınıza olacaktır. En fazla sadece arkadaşlarınız bilsin. Eğer forum siteleri vb. yerlerden başkalarıyla iletişime geçme gereği duyarsanız

http://krishu.de/css/kaufen/index.html%3Fp=44.html

, ekstradan bir tane daha mail adresi alarak işinizi halledebilirsiniz.


2)Yine sosyal paylaşım siteleri, forum siteleri gibi sitelerdeki şifrenizle mail şifrenizi aynı yapmayın. Daha önceden kısa süreliğine de olsa forum sitesi yöneticiliği yapmıştım ve orada bütün üyelerin şifreleri md5 ile şifreli bir şekilde görünüyordu. Burada md5 şifre kıran sitelerin de olduğunu belirtmek isterim. Bu yüzden mail şifrenizi başka hiç bir yerde kullanmayınız.

3)Msn üzerinden veri alış verişi yapmamanızı da tavsiye ederim. Bir arkadaşınız veya tanımadığınız birisi msn üzerinden size dosya gönderdiğinde bunun temiz olup olmadığını garanti edemezsiniz. Size gönderilen dosyanın içerisinde virüs tarzı zararlı yazılımlar olabilir. Hatta keylogger bile olabilir. Keyloggerlar sayesinde sizin klavyenizde bastığınız her tuş gönderen kişinin mail adresine mail olarak gönderilir. Bu da demek oluyor ki siz mail adresi ve şifrenizi kendi bilgisayarınıza girdiğinizde karşı taraf rahatlıkla sizin mail hesabınızı ele geçirebilir.

4)Mail hesabı alırken size “ilk evcil hayvanınız, ilk öğretmeninizin adı” vb. sorular sorulduğunda buna çok farklı cevaplar verin. Tamamen saçmalayabilirsiniz “jlofı2w8yu9!+>” şeklinde.

5)Bilmediğiniz adreslerden gelen mailleri kesinlikle açmayınız, direk siliniz. 3. örnekte dediğim konuyla benzer şekilde, gelen maili açıp oradaki bir linke tıkladığınızda mail hesabınız başka kişilerin eline geçebilir,  bilgisayarınıza bir zarar gelebilir.

6)“Şifremi hatırla” kısmındaki checkboxa tick koymayın. Sizin bilgisayarınızı başka birisi, kullanırken tehlike oluşturabilir.

7)Brute force tarzı yazılımlara karşı güçlü bir şifre belirleyin. Mümkünse şifrenizin içerisinde büyük harf, küçük harf, rakam, “-,*,_,.” vb. karakterler bulundurun ve biraz uzun tutun. Kesinlikle doğum tarihi, babanızın adı, tutuğunuz takım gibi şifreler belirlemeyin.

Bu tavsiyelerimi dikkate alın derim ben. Başka bir yazımda msn, facebook gibi hesaplar nasıl hacklenir onları anlatacağım. Böylelikle daha iyi güvenlik önlemleri alabilirsiniz. Ama unutmayın ki siz istemedikten sonra kimse hesabınızı ele geçiremez. Tekrar görüşmek üzere, Bolubeyinden selam olsun…

Bugüne kadar 2 yorum yapıldı

  1. blackhat dedi ki:

    Ülkemizde biçok kişi msn hackleyenleri de bi halt zanneder salaklar

  2. okuduktan sonra şöyle bir baktımda benim mail sıkıntıda 🙂 teşekkürler

You must be logged in to post a comment.