Bolu Beyi tarafından yazıldı Ocak - 16 - 2016 0 Yorum

Bazı insanlarda normal kilosuna göre daha fazla kilolu olduğu görülmektedir. Bölgesel yağlanma bunun nedenidir. Diyete ve spor yapmaya başlarlar. Tam olarak etkili sonuçlar alınmaz. Böyle durumlarda kişiler uygun tedavi arayışlarına girerler. Liposuction yöntemi oldukça etkili sonuçlar veren ve işlemden sonrasını da etkileyen bir uygulamadır. Bölgesel olarak biriken yağları vücuttan alan ve vücut şeklini düzelten bir uygulamadır. Bu yağ birikmeleri, hormonsal, genetik, yanlış beslenme, az hareketlilik, kullanılan antidepresan, kortizon ve doğum kontrol ilaçları, bölgesel yağlanmayı etkilemektedir. Bel, karın, kalça bölgesi en çok yağ birikmesi görülen yerlerdir. Bölgesel yağlar orantısız bir şekilde vücutta biriktiğinden kişiyi normalden daha fazla kilolu göstermekte olup, vücut şeklini bozmaktadır.

Liposuction işlemi yağları vakumlayarak vücut dışına çıkartılması ile yapılan bir işlemdir. Fazla yağlar alındıktan sonra vücut şekli daha düzgün olur. Tekrar yağ birikmesi olsa bile tek bölgede değil daha orantılı ve düzgün bir şekilde olmaktadır.

Liposuction uygulamasında

, işlem yapılacak bölgeler belirlenir ve daha sonra anestezi yapılarak hastaya özel hazırlanmış bir sıvı verilir. Uygulama bölgesinin büyüklüğüne göre anestezi şekli değişmektedir. Küçük bir alanda yapılacak ise lokal anestezi yeterli olabilirken, uygulama bölgesi geniş ise genel anestezi tercih edilir. Anestezinin ardından verilen sıvı, yağların basınç görerek vücut dışına daha kolay atılmasını sağlar. Uygulama yapılacak bölgeye 2 adet 1 cm’lik kesiler açılır bu kesilerden metal, ince kanüller deri altına yerleştirilir. Bu kanüller önceden verilmiş sıvı sayesinde yağların daha kolay dışarı çıkartılmasını sağlar. Belirlenen yağ miktarı alındıktan sonra açılan kesiler dikişlerle kapatılır. Deri üzerinde sarkma meydana geldi ise karın germe ameliyatı yapılabilir. Böylece sarkan derininde daha düzgün hale gelmesi sağlanır. Uygulama bittikten sonra hastaya korse giydirilir. Bu korse vücut şeklinin daha düzgün olmasını sağlarken, oluşabilecek kanama sızıntılarını da engellemek için kullanılır.

Bakınız : Liposakşın İstanbul

Tüm uygulamalar bittikten sonra hasta belirli bir süre hastanede dinlenmesi sağlanır. Uygulama sonra yan etkiler görülebilir. Aslında bu etkiler herkeste olabilecek durumlardır. Ağrılar, morluklar ve şişlikler. Ağrılar ufak çaplı ağrı kesiciler yardımı ile geçebilirken, morlukların geçmesi 3 haftayı bulur. Şişliklerin tam olarak geçmesi için ise korsenin düzenli olarak kullanılması gereklidir. Düzenli korse kullanımı sayesinde 4 ay sonra şişlikler geçmeye başlar. 6 ay sonra ise tamamen geçer. Yağ alımında da belirli bir miktar vardır. En fazla 3 kg kadardır. Nedeni ise yağ kaybı ile birlikte kan kaybı da oluşmaktadır. Bu yüzden önemli bir işlemdir. Dikkat edilmelidir.

Liposuction işleminin sonucu ise 6 ay geçtikten sonra görülmektedir. Şişlikler tamamen geçtikten sonra etkisi görülebilmektedir.

Bilgi İçin Teşekkürler : Estetik Cerrah Dr. Arda Katırcıoğlu

You must be logged in to post a comment.