Bolu Beyi tarafından yazıldı Ocak - 14 - 2016 0 Yorum

Dengeli ve sağlıklı bir yaşamı herkes istemektedir. Her ne kadar sağlıklı bir yaşam için uğraşılsa bile vücut ölçülerimiz bazen bunun tersi olabileceğini göstermektedir. Ne kadar dikkat edilirse edilsin, vücudun bazı bölgelerinde fazla yağ birikmeleri görülmektedir. Bu görüntüye sahip olan herkes bu durumdan şikayetçidir. Basen, karın, bel bölgesi bu durumu ortaya koymaktadır. Bu bölgelerdeki biriken yağlar, ne kadar uğraşılsa uğraşılsın tamamen ortadan kaybolmaz. Yapılan diyetler ve egzersizler tam olarak fayda sağlamazlar. Böyle durumlarda liposuction olumlu sonuçlar veren bir yöntemdir.

Liposuction, vücutta bazı bölgelerde birikmiş yağ dokularının vakum ve kanüller kullanılarak vücuttan alınmasını sağlayan bir işlemdir. Vücut yapısının şekillendirilmesi için yapılmakta olan cerrahi işlemdir. Liposuction, istenmeyen bölgelerden özel ince kanüller kullanarak yağ dokularının vakumlanmasıdır.

Vücut yapısını şekillendirme, düzeltme, güzelleştirmek için uygulanan bir yöntem değildir. Bu yöntem uygulandıktan sonra kişi daha zayıf ve ince gözükür. Fakat liposuction zayıflama yöntemi değildir. Fazla yağları vücuttan alma yöntemidir.

Genel anestezi yapılarak uygulanan bir estetik cerrahi yöntemdir. Liposuction yapılacak bölgeye ilk önce özel bir sıvı enjekte edilir. 20 dakika kadar bekledikten sonra 2-3 mm boyutunda kanüllerin gireceği boyutlarda kesiler açılır. Bu kesilerden ince kanüller yağ hücrelerinin olduğu bölgeye girerek yağ dokusunu vakum sistemi kullanarak dışarıya alınır. Kesiler çok küçük olduğu için ufak dikişlerle kapatılır. Gerekirse lippsuction yönteminden sonra karın germe ameliyatı da yapılabilmektedir.

Ameliyattan sonra izler zamanla görünmez hale gelirler ve rahatsız edici bir görüntü bırakmazlar. İşlemden bir kaç saat sonra hasta evine gidebilmektedir. Ameliyattan sonra, uygulama yapılan bölgeye kişilerin korse giymesi gereklidir. Deri sarkması ya da gevşemesini önlemek için ve şişliklerin çabuk geçmesi için giyilmesi gereklidir. Korsenin 1 ay boyunca kullanılması önemlidir. Ameliyattan sonra hafif ağrılar olabilir. Bu ağrılar plastik cerrahın önerdiği ağrı kesicilerle geçmektedir. Şişlik ve morluk olabilir. Bunlar ise ortalama olarak 3 hafta içerisinde geçmektedir. Yapılan işlemin sonucu ise şişlikler geçtikten sonra belli olmaktadır. Tam olarak 1 ay sonra vücut normal şeklini almaya başlar. Bu işlemden sonra yağ birikmeleri tek bir bölgede olmaz. Zamanla düzgün ve orantılı bir şekilde vücut üzerinde birikme olabilir.

Liposuction yöntemi uygun koşullar ve uzman kişiler tarafından yapıldığında yan etki göstermez ve hasta da enfeksiyon kapma durumu olmaz. Liposuction operasyonundan belirli bir süre sonra karın germe estetiği gibi ameliyatların uygulanmasında herhangi bir sakınca yoktur.

 

You must be logged in to post a comment.