Bolu Beyi tarafından yazıldı Haziran - 28 - 2011 0 Yorum

Kurumlar arası veri iletimine kurumsal mesajlaşma diyoruz. Firmaların farklı platformlar üzerinde çalışan uygulamalar arasındaki zaman uyumundan yani senkronizasyon işinden kurtarması kurumsal mesajlaşmayı avantajlı hale getiriyor. Kurumsal mesajlaşma, COBOL ve COM mimarilerine oranla daha az tanınmaktadır. Kurumsal mesajlaşmada, mesajlaşma altyapısı uygulamalar arasında bir kuyruk oluşturur. Oluşturulan bu kuyruk yapısı her iki tarafta farklı protokol ve mimariler arasında yastık görevi görür.

JMS yani Java ileti servisi de bu noktada karşımıza çıkıyor. Java ileti servisi, güvenilir ileti kuyruklarının nasıl oluşturulacağı konusunda yol gösterir. Kuyruklarda paketler saklanır. Paketlerin yollanması ve alınması ile ilgili bilgiler bu paketlerde yer alır.

Uygulama bileşenleri birbirleriyle doğrudan iletişim kurmazlar. Bunun yerine iletileri

, bir iletici sunucularına gönderirler. İleti sunucusu da, gönderilen iletileri sırasıyla alıcılara yollarlar. Bu modeli günlük hayatımızdaki posta servisine benzetebiliriz. Normalde kendi yazdığımız mektubumuzu kendimiz de ulaştırabiliriz. Fakat başka kişilerin bu işi yapması bizim işimizi daha da kolaylaştırır. JMS(java ileti servisi) de uygulamalarımıza bir katman daha ekleyerek, istemci ve sunucu taraflarının yükünü hafifletir.(Haberleşme işiyle uğraşmaya gerek kalmaz)

JMS(Java ileti servisi)’nin avantajları:

  • JMS, programcılara mesajlaşma mekanizmalarından bağımsız olarak yazılım geliştirme imkanı sağlar.
  • Mesajlaşma servisi haberleşme kalitesiyle uğraştığı için uygulama bileşenlerini bununla uğraştırmaz.
  • JMS, serverlara daha fazla bilgi işleme imkanı sağlar.
  • Bileşenler JMS ileti mimarisini anladıkları sürece bileşenlerin platform ve geliştirildikleri programlama dili farklı da olsa bir sorun olmaz.

JMS konusunu kısa anlattım ama yine de biraz daha kısaltarak özetlemek gerekirse, mesajlaşma servisidir. Saf Java dili ile yazılmıştır. Kullanıcının işini kolaylaştırır. Java ile yazıldığı için ve Java da bağımsız bir platform olduğu için genellikle diğer dillerle geliştirilen uygulamalarda sorun olmaz. Benim anlatacaklarım bu kadar. Eğer JMS hakkında daha da detaylı bilgi edinmek isterseniz buradan ulaşabilirsiniz. Görüşmek üzere…

You must be logged in to post a comment.