Bolu Beyi tarafından yazıldı Ocak - 1 - 2011 3 Yorum

Sevgili okurlarım, bugün bilgisayar ve internet konusu haricinde bir konuya değineceğim. Siz de sıkılmışsınızdır herhalde sürekli bilgisayar, programlama gibi konuları okumaktan. Ben de canımı sıkan bir olaydan bahsedeyim dedim. Gerçi anlatacağım durumu sizler de az çok biliyorsunuz. Hatta benden daha iyi biliyorsunuzdur. Fazla uzatmadan konuya gireyim ben en iyisi.

Geçenlerde Gazibis projesi için Kırıkkale’ye gitmiştim, belediye ve kaymakamlıklarla görüşmek için. Dilerseniz öncelikle kısaca Gazibis projesini anlatayım sizlere, daha sonra bunun için ayrı bir yazı yazarım. Gazibis projesi; Gazi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Topluluğu’nun yapmış olduğu bir sosyal sorumluluk projesidir. Bu proje ile ülkemizin farklı şehirlerine, ilçelerine, köylerine gidip, 7’den 70’e herkese bilgisayar ve internet öğretiyoruz. Bunun için de gidilecek ilçelerin belediye ve kaymakamlıklarıyla önceden görüşme yapıyoruz. Dün Kırıkkale’nin Yahşihan ilçesinin kaymakamlığına ve belediyesine gittim. Kaymakamlığa gittiğimde biraz şok geçirdim o manzarayı görünce. Devlet kapalı mekanlarda sigarayı yasaklıyor, ama kaymakamlık binasında fosur fosur sigara içiliyor. Kimse işinin gücünün başında değil, kimi bilgisayarda kurtlar vadisi seyrediyor, kimisi ise sohbet ediyor. Mesai saatinden önce işten çıkıp evlerine gidiyorlar. Gittiğim belediyede de gördüğüm manzara çok farklı değildi maalesef.

Sonuç olarak ben yapacağımı yaptım ve projeyi sundum. Bunun yanında kaymakamlıkların ve belediyelerin halini de yakından görmüş oldum. Aslında problem çalışanlarda değil, devlette bence. Çünkü 3 kişinin yapabileceği bir iş için 10 kişi alınıyor ve sonuç ortada. Kimsenin yapacak bir şeyi olmadığı için de böyle işlerle uğraşıyorlar. Umarım bu durum düzelir ve kimseye boş yere devletin kasasından maaş verilmez. Bu arada merak edenler için; projenin ismindeki bis, “bilgisayar ve internet seminerleri” anlamına geliyor. Görüşmek üzere…

Bugüne kadar 3 yorum yapıldı

  1. furkan dedi ki:

    görüşmenin sonucu ne bolubeyi

  2. bolubeyi dedi ki:

    Olumlu gibi:)

  3. hamdi boyacı dedi ki:

    Bir yandan internet bağımlılığı sorunu bir yandan teknolojiden çok uzak yaşayan büyük kitleler yok mu? bunun bir ortası

You must be logged in to post a comment.