Bolu Beyi tarafından yazıldı Haziran - 23 - 2011 0 Yorum

J2EE, çok katlı mimariler üzerine kurulu olan bir teknolojidir. J2EE’ye geçmeden önce 2 katlı(2-tier) ve 3 katlı(3- tier) mimarileri açıklamak istiyorum.

2 Katlı Mimari:

Günümüzde pek kullanılmayan istemci-sunucu sistemler 2 katlı mimariler üzerine kurulmuştur. Burada veri tabanıyla uygulama direkt olarak ilişkilidir. 2 katlı mimaride kullanıcı arayüzü olmadığından, işin büyük bir bölümü istemci tarafından yapılmaktadır. Ve genellikle sunucu, veri tabanı sunucusu görevini yapar. 2 katlı mimaride sıkça sorun çıkmaktadır. Uygulamanın bakımı ve yapılan değişiklikler 2 katlı mimarinin dezavantajlarıdır diyebiliriz. Bir işin mantığında ufak bir değişiklik yapılmak istendiğinde tüm “istemci bilgisayarlara” yeniden yükleme yapılmasına neden olur. Diğer dezavantajı ise uygulamanın kullanıcı sayısı artış gösterdiğinde sistemin ölçeklenirliği(scalability) artamamaktadır.

3 Katlı Mimari:

2 katlı mimaride yaşanan sorunlardan dolayı 3 katlı mimari kavramı geliştirildi. Bu mimarinin ilk katı

http://www.bleier-online.de/blogs/ohne/tuotekategoria/psoriaasi/index.html

, sunuş katı(presentation tier), ikinci kat uygulama katı(application tier) ya da iş katı(business tier), 3. katı ise veri katıdır. Sunuş katı, kullancı arayüzünden oluşmaktadır.
2. kat, uygulamanın işlem mantığını içerir. Veri katı ise, uygulamanın ihtiyaç duyduğu veriyi sunan kattır. 3 katlı mimarinin gelmesiyle birlikte 2 katlı mimarinin kullanım azalmış olup, kullancılar için işlemler daha da kolaylaşmıştır.

Çok Katlı Mimari(n-tier ya da multi-tier):

 Asıl konumuz olan J2EE teknolojisi çok katlı mimariler üzerine kurulmuştur. Bu kavram çok yeni olmamasına karşın, yeni yeni kabul görmekte. Sebebi ise kurum ihtiyaçlarının artmasıdır. Bu tür kurumlar uygulama sunucularının yardımıyla uygulamalarını yeni geliştirenlerle beraber kullanabilirler. J2EE(java to enterprise edition) 5 kattan oluşmaktadır:
1-İstemci katı(client tier):  Sisteme bağlanan uygulamalar veya cihazlardan oluşur. İnternet tarayıcıları, java appletler örnek verilebilir.
2-Sunuş katı(presentation tier): İstemciler için gerekli olan sunuş mantığını içerir. Uygulamayı kullanan istemcilerin taleplerini kaydederek değerlendirir istemciye cevap yollar. J2EE’yi oluşturan teknolojilerden JSP(java server pages) ve Java Servlet bu katta bulunmaktadır.
3-Uygulama ya da iş katı(application tier-business tier): Bilgi işlem bu katta toplanır. Bu görevi J2EE teknolojisi olan EJB(enterprise javabeans) sağlamaktadır.
4-Entegrasyon katı(integration tier): Uygulamanın çalışabilmesi için gerekli olan sistem dışı yazılımlara, sistemlere veya veri tabanlarına bağlantıları sağlamaktadır. J2EE’nin bu bölümleri JDBC(java database connectivity), J2EE connnector veya bağlantı kurulan yazılımların özel arayüzlerini kullanmaktadırlar.
5-Kaynak kartı(resource tier): Kaynak katı, gerekli veriler ve dış servisler oluşturur.


Bu katlar soyut kavramlardır ve ihtiyaca göre düzenlenebilir. Yani illa bu 5 kattan oluşacak diye bir şey yok. Çabuk kabul gören ve hızla yayılan bir teknoloji olan J2EE’yi daha detaylı öğrenmek isterseniz buradan araştırabilirsiniz. Görüşmek üzere…
 

You must be logged in to post a comment.