Bolu Beyi tarafından yazıldı Mayıs - 25 - 2015 12 Yorum

seo-uyumlu-tanitim-yazisi-12Google Panda Farmer algoritmasıyla birlikte, tanıtım yazıları daha da çok önem kazandı. Mantıklı bir şekilde düşündüğümüzde, “sadece yorumlardan veya anasayfadan link almak mı, yoksa tanıtım yazısı mı” diye kıyaslarsak, tanıtım yazılarının daha önemli olduğu kanısına varırız. Çünkü yıllardır herkes link alarak bir çok siteyi çöplüğe çevirdi ve Google da bu durumdan kurtulmak için bu tarz link çıkışlarının önemini azalttı. Bununla beraber, tanıtım yazısı, kuru kuruya bir link çıkışı değil de, yanında tanıtımı yapılan sitenin hakkında yazı yazıldığı için ve anahtar kelimeler bolca geçtiği için daha da bir cazip hale geliyor.  Hal böyle olunca, webmasterlar, başka sitelerden link almak yerine tanıtım yazılarına daha da fazla önem vermeye başladı. Tabi gün geçtikçe, tanıtım yazılarında da link çıkışı olduğu için, birçok websitesi de çöplüğe dönüşmeye devam ediyor. Kısacası bu durumdan kurtuluş yok gibi görünüyor. Asıl konumuza dönecek olursak, tanıtım yazısı hazırlamanın da belli başlı püf noktaları bulunmakta.

Tanıtım Yazısında Başlık Seçimi

Yazıya başlamadan önce başlığı çok iyi seçmek gerekiyor. Eğer tanıtım yazısının yayımlanacağı sitenin fazla hiti yoksa, sadece anahtar kelime üzerine başlık oluşturulabilir. Anahtar kelimenin yanına eş anlamlısı veya yan kelimeler de eklenebilir. Eğer hitli bir sitede tanıtım yazısı yayımlıyorsanız, sadece anahtar kelimeye önem vermemek gerekir. Çünkü link çıkışından sağlayacağınız faydanın yanı sıra ilgi çekici bir başlık kullanarak, o sitenin ziyaretçilerini kendi sitenize çekebilirsiniz. Bir ziyaretçinin yazıyı okumadan önce başlığı okuduğu bilinen bir gerçek 🙂 Eğer başlığınız ziyaretçilerin dikkatini çekmezse, gereksiz bir yazı gibi gelirse; sadece link çıkışından fayda sağlamış olursunuz.

Makale İçerisinde Link Çıkışı

Yazınız içerisinde anahtar kelimeye link verirken sadece anasayfaya değil de, alt sayfalara da link vermek daha iyi olacaktır. Makale içerisinde anahtar kelime kullanım oranına, yani keyword density’e dikkat etmek gerekir. Şunu unutmayın ki, tanıtım yazısı yazarken her ne kadar link çıkışı sayısında sınırlama olsa da, yazı uzunluğunda özgürsünüz. Bunun için yazıyı mümkün olduğunca uzun tutup anahtar kelimelerle beraber eş anlamlı kelimeleri ve yan kelimeleri de kullanmanız faydalı olacaktır. Ama eğer bir önceki paragrafta da bahsettiğim gibi hitli sitelerde tanıtım yazısı yayımlıyorsanız, çok da uzun tutmak iyi olmaz. Çünkü ziyaretçi gözünden baktığımızda ve Okuma oranının düşük olduğu bir ülkede yaşadığımızı göz önünde bulundurursak yazıyı çok uzun tutmamak gerekir.

Makale İçeriği

Yazının içeriğinde, sitenizin hangi konu üzerine makaleler bulundurduğu, hangi ziyaretçi kitlelerine hitap ettiğinin yanı sıra bilgi verici  cümleler bulundurmak ziyaretçiler açısından daha hoş olacaktır. Unutmayın ki

, bir ziyaretçi yazıyı okurken, bilgi edinmek ister, yeni birşeyler öğrenmek ister.

Bunların haricinde etiketleme yaparken normal bir seo uyumlu makale yazar gibi, başlık-içerik uyumuna dikkat edilerek yapılmalı. Mümkünse h1, h2 taglarını kullanarak alt başlıklara ayırın. Özellikle birden fazla konu üzerine yazıyorsanız, bunlara ayrı ayrı alt başlıklar açarak yazınızı yazın. Böylelikle hem seo açısından fayda sağlarsınız, hem de ziyaretçi yazının tamamını okumasa bile göz gezdirerek site içeriğinden haberdar olur. Bunun yanı sıra, bazı anahtar kelimeleri; altı çizili, italik ve kalın yazmak faydalı olacaktır.

Bugüne kadar 12 yorum yapıldı

 1. mehmet dedi ki:

  Öncelikle yazı için teşekkürler.
  Tanıtım Yazısında Başlık Seçimi kısmında iyi bir başlık seçimini vurgulamışsınız. Ancak çoğu tanıtım yazılarında direk hedef kelime odaklı tanıtım yazıları yayınlanmakta. Bu tür başlıklar hedef kelimede yükselmek için daha çok etkili değil midir?
  Diğer sorum da aldığım tanıtım yazılarında 2 hedef kelime 1 alt sayfa ve de sitemizi ziyaret için xxx linkine tıklayabilirsiniz gibi sitenin linkini geçiriyorum. Tanıtım yazısındaki link dağılımım nasıl ve tavsiyeleriniz nelerdir?
  Teşekkürler..

  • BoluBeyi dedi ki:

   Değerli yorumunuz için teşekkürler öncelikle. Yazıda zaten başlık seçimini 2 şekilde anlattım. Eğer tanıtım yazısını verdiğiniz site hitli bir siteyse, sadece hedef kelimeyi kullanmaktan ziyade, dikkat çekici bir başlık kullanmak daha yararlı olur. Çünkü sitenize ekstradan ziyaretçi çekmiş olursunuz. Fakat çok hitli bir site değilse başlığı sadece hedef kelime ve benzer kelimeler üzerine oluşturmak daha mantıklı olur.
   İkinci sorunuza gelecek olursak bunun tam bir cevabı olamaz aslında. Çünkü sizin yükselmek istedeğiniz kelime sayısına bağlı biraz. Bununla beraber, kelimeniz ile ilgili sağlam makaleler bulunup bulunmamasına göre de değişebilir. Örnek verecek olursak, tanıtım yazılarında genellikle 3 link verilebiliyor. Eğer hedefiniz tek bir anahtar kelime ise üçünü birden anasayfaya verebilirsiniz. Anahtar kelime ile ilgili çok kaliteli olduğunu düşünüdğünüz ve uzun bir makaleniz varsa o makaleye de link verebilirsiniz. Size tavsiyem, “şu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz” gibi direk link verip, ziyan etmeyin:) Tabi onun da faydası olur fakat anahtar kelime üzerine verilen link daha faydalıdır.

 2. Kaan Yurdavaran dedi ki:

  Hocam merhabalar,
  Ben bu işlerin epeycedir içerisindeyim ve gerçekten kaliteli yazılarınız var ekip olarak. Ancak yorumunuzda http://www.sanalza.com gibi bir linklemenin faydasız olduğunu söylemişsiniz. Görünür index diye bir şey var niye faydasız olsun? Ayrıca gidip ziyaretçi defteri link paketi satın almaktan çok daha iyidir. Bunlar benim görüşlerim ve bir zamandır bu işlerle uğraşan birisi olarak söylüyorum bunu. Neden faydasız dediğinizi açıklar mısınız?

 3. murat dedi ki:

  benim merak ettigim, bir cok yerde link paketleri satiliyor, atiyorum 200 tane tanitim yazisi linki, video linki, sosyal imleme vs vs.. bu gibi paketler alinmali mi? benim sitem 1 yildan daha uzun suredir online… simdi boyle paketler aliyoruz.. 1 yildir bu kadar link gelmemis.. 1 haftada bi anda linkler gelmeye basliyor.. bunlar problem olmuyor mu? bu link paketleri satisi hakkinda da hic olumsuz bir yaziya rastlamadim cok arastirmis olmama ragmen. siz ne dusunuyorsunuz?

  • BoluBeyi dedi ki:

   Bu tarz paketler tabi ki faydalıdır, ama ölçülü olmak gerekir. Mesela yeni açılmış bir siteye hemen seo çalışması yapılmaz. Site yeni olmasa bile, bir anda binlerce backlink almak fayda sağlamayacağı gibi zarar verebilir. Bu yüzden parça parça, dengeli bir şekilde seo çalışması yürütülmelidir. Değerli yorumunuz için teşekkürler…

 4. mustafa dedi ki:

  güzel ve açıklayıcı bir anlatım. teşekkürler

 5. ersagorganik dedi ki:

  selamlar yazılarınızı okuyorum sürekli ancak bir sorum var bu linkleri alarak sitemize ne kadar katkı sağlıyor illaki paralı linklerimi satın almamız gerekir linkleri nasıl seçebiliriz şimdiden cevabınız için teşekkürler

 6. mobil dedi ki:

  Faydalı bilgi hemde örnek bir makale olmuş

 7. Avcı dedi ki:

  Seo anlamında oldukça açıklayıcı ve anlaşılır bir makale hazırlamışsınız teşekkürler.

 8. Ekrem dedi ki:

  Merhabalar,

  Öncelikle faydalı içeriklerle zenginleştirdiğiniz başarılı platformunuz için sizleri tebrik ederiz.
  Sitenizde (http://bolubeyi.net/iyi-bir-seo-icin-tanitim-yazisi-hazirlam.html​​​​​​​ buradan) tanıtım yazısı hizmetlerimizle ilgili ufak bir bilgi notu ve sayfamıza ait bir link (http://www.sadeceon.com/Categories/online-pazarlama/makale-hi-sunumlari) paylaşma konusunda sizinle iletişime geçmek istedik.

  Bu konuda bir çalışma yapmamız mümkün olur mu sizlerle?

  Teşekkürler
  Ekrem Yüksel
  Marketing Specialist
  http://www.sadeceon.com
  marketing@sadeceon.com

You must be logged in to post a comment.