Bolu Beyi tarafından yazıldı Kasım - 2 - 2010 1 Yorum

Web sitesi olan bir kişi için SEO(search engine optimization) teknikleri, olmazsa olmazlardandır. SEO teknikleri içerisinde de en önemlilerinden bir tanesi makale yapısıdır. Sitenize makale eklerken bazı şeylere dikkat etmelisiniz, yani rastgele yazı ekleyip bırakmamalısınız. Bu siteyi incelediğinizde, güzel makale örneklerini görürsünüz. Yani kullanılan anahtar kelimelerin yoğunlukları, yazı içerisine verilen linkler, makale uzunluğu vb. etkenleri kastediyorum. Bunları ayrıntıları ile açıklayacağım.

İlk olarak makale uzunluğundan bahsedeyim, eklediğiniz yazının 100 kelimeden aşağı olmaması gerekir. Şahsen kelimeleri tek tek saymasam da 200 kelimeden aşağı yazmamaya gayret ediyorum, çünkü Google yazı ne kadar uzun olursa o kadar çok seviyor o siteyi. Ama çok uzun olunca da ister istemez konu dışına çıkılıyor ve bunun da zararı oluyor. Yani bir konu üzerine odaklanmalı ve ona göre yazı yazılmalıdır. Kelime sayısından bahsettim fakat bazılarınız tek tek kelimeleri mi sayalım diye söyleniyor olabilirler. Bilmeyenler için onu da yazayım, Word’e yazınızı kopyala yapıştır yaparak “sözcük sayısı” bölümünden kaç kelime ve kaç karakterden oluştuğunu görebilirsiniz. Ayrıca paragraf sayısının çok olması da avantaj sağlayacaktır fakat paragrafların da çok kısa olmaması gerekir.

Diğer bir dikkat etmemiz gereken şey, yazı içerisinde anahtar kelimelere link vermek ve altı çizili yapmaktır. Seo yöntemleri için önemli diyebileceğimiz bir etkendir. Yazı içerisinde anahtar kelimenin altı çizili, kalın olması ve link verilmesi yararlı olacaktır. Fakat bu her anahtar kelimeye link vermek veya altı çizili kalın yapmak anlamına gelmez. Bir yazıda en fazla 2 anahtar kelimeye link verilmeli ve en fazla 2 anahtar kelimenin altı çizili kalın olması gerekmektedir. Eğer makaleniz çok uzun olursa bu sayıları artırabilirsiniz. Bu arada linke de kendi sitenizin linkini vereceksiniz. Mesela ben, anahtar kelimem olan seo ve makale yapısı kelime öbeğine bolubeyi.net adresini vereceğim. Unutmayın ki Google siteleri indekslerken bunlara önem veriyor ve anlıyor. Google demişken, yazılarınızda Google kelimesinin de bulunması sizlere ayrı bir avantaj sağlayacaktır. Google kelimesine de link verebilir veya altı çizili kalın yapabilirsiniz.

Makale yapılarında dikkat edilmesi gereken en önemli şeyi açıklayacağım şimdi(bence). Başlık-yazı-etiket uyumluluğuna dikkat etmelisiniz. Örnek vermek gerekirse, bu makalenin başlığında seo ve makale yapısı kelime öbeği geçiyor. Aynı zamanda yazı içerisinde de kullandım bu kelimeyi ve etiketlemede de kullandım. Yani başlık ayrı telden, yazı ayrı telden, etiket ayrı telden çalmamalıdır. Bu yüzden anahtar kelimemizi başlıkta, makale içerisinde ve etiketlemede muhakkak kullanmalıyız.

Artık yazımı sonlandırıyorum; seo tekniklerini iyi bir şekilde öğrenmek isteyene tavsiyem, forum sitelerinde düzenlenen yarışmalara katılın. Ben geçen yaz ozanTi birlikte katıldım ve yarışmayı 4. bitirdik. Çok ufak bir hata yüzünden 1.liği kaçırdık diyebilirim, ama bir daha seo yarışmasına girdiğimizde bizden korksunlar( açık ara birinciyiz:D). Sürekli yeni teknikler, yeni yöntemler araştırın ve bildiklerinizin yeterli olmadığını düşünün derim ben. Görüşmek üzere, bir daha ki seo teknikleri konulu yazımda görüşmek üzere…

Bugüne kadar bir yorum yapıldı

  1. Anonymous dedi ki:

    Yararlı bir paylaşım olmuş teşekkürler…

You must be logged in to post a comment.