Bolu Beyi tarafından yazıldı Aralık - 1 - 2012 3 Yorum

İnternete Yataktan Giriyoruz!Türkiye’nin bugüne kadar gerçekleştirilmiş en geniş katılımlı gençlik araştırması Intel’in Genç Türkiye Araştırması, ülkemizde gençlerin teknolojiyle birlikte değişen yeni yaşam tarzına ışık tuttu. Türk gençliğini temsil eden 26 ilde 13-29 yaş grubu 3.000 genç ile yapılan araştırmaya göre dijital cihazlar, internet ve sosyal ağlar , Türkyie’de gençler için günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş durumda.

Intel Genç Türkiye Araştırması’na göre; genel nüfusun yüzde 29’unu oluşturan 13-29 yaş arası gençlerin yaşadığı hanelerin yüzde 71,4’ünde bilgisayar bulunuyor. Cihazların hane penetrasyonlarına bakıldığında en yaygın penetrasyonun yüzde 85,5 ile cep telefonunda olduğu, onu yüzde 46 ile masaüstü ve yüzde 41,5 ile dizüstü bilgisayarların takip ettiği görülüyor. Araştırmaya göre ülkemizde yaklaşık her iki gençten birinin(yüzde 44

http://himmelsjaeger.de/bilder/deutschland/behandeling/astma/page/1/index.html

,5) masaüstü bilgisayarı, her üç gençten birinin(yüzde 40,1) dizüstü bilgisayarı bulunuyor. Masaüstü ve dizüstü bilgisayarı yüzde 25,7 ile akıllı telefon izliyor. Intel’in araştırmasına katılan gençlerin üçte ikisi bilgisayarın sosyalleştirdiğini belirtiliyor. Bu durum günümüzde gençlerin sosyalleşme kavramına bakışının değiştiğini ortaya koyuyor.

Günümüzde gençler, sosyal ağlarda sevdikleri ve çevreleri ile girdikleri iletişimi ve gerçekleştirdikleri paylaşımı, geleneksel  biçimde de sevdikleriyle aynı mekanlarda geçirdikleri vakitlerdeki sosyalleşmelerinden farksız görüyor. İnternet gençlerin hayatlarında önemli bir yerde. Ancak toplum sosyal yaşam alışkanlıklarına baktığımızda dengeyi iyi kurdukları gözüküyor. Gençler, düşünülenin aksine fiziksel ve online sosyalleşmeyi başarıyorlar. Türkiye’de gençlerin yüzde 8,3’ü, sabah kalktıklarında tuvalete bile gitmeden internete giriyor. Araştırmaya katılanların yüzde 4,7’si yataktan çıkmadan internete girdiğini söylüyor. Dörtte biri (yüzde 28,4) evden çıkmadan internete girmiş oluyor. İnternette geçen ortalama vakte bakıldığında; günde 276 dakika ile Doğu Karadeniz ve 264 dakika ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi ön plana çıkıyor. Yaş arttıkça internet kullanımı azalıyor. 13-17 yaş aralığındaki gençler internette günde ortalama 222 geçirirken, 18-24 yaş grubundaki gençler 210 dakika, 25-29 yaş grubundaki gençler ise 192 dakika geçiriyor. Gençler interneti en çok sosyal ağlara bağlanmak (yüzde 54,7) içim kullanırken, haber okumak(yüzde 39,9) ve bilgi almak (39,3) oranla onları takip ediyor. Araştırmaya katılan gençler, internette en az yüzde 6 oranla blog yazıyor ve şans oyunları oynuyorlar.

Araştırmaya göre gençlerin günde ortalama 53,5 dakikaları sosyal ağlarda geçiyor. Bilgi paylaşımı da artık sosyal ağlar üzerinden gerçekleşiyor. Gençler e-posta kontrolü için günde 18 dakika harcıyor. Sosyal ağlarda en fazla vakit geçirenler 13-17 yaş arası gençler. Yaş ilerledikçe sosyal ağlarda en fazla vakit geçirenler, 13-17 yaş arası gençler. Yaş ilerledikçe sosyal ağlarda geçirilen süre azalıyor. İnternette gençlerin en uzun süreli yaptığı ikinci eylem ortalama 42,7 dakika ile oyun oynamak iken;28,2 dakika ile müzik/film indirmek üçüncü sırada yer alıyor.

Bugüne kadar 3 yorum yapıldı

  1. Hexxit dedi ki:

    İnternete Artık Heryerde Giriyoruz Wc de Bile 🙂

  2. TTNET dedi ki:

    hexxit ahaha çok güldür beni Allah’ta seni güldürsün kardeşim hakikatten internete heryerde giriliyor bununla ilgili televizyon programlarda sosyal medya bağımlıları olarakta çok fazla replikler veriliyor solunum devrimi yaratıyor nerdeyse paylaşım harika olmuş yorumda çok güzeldi :))

  3. Gürkan dedi ki:

    İnternete her gün defalarca giren öğrenciler ile öğretmenleri karşılaştırsanıza. Birisi yataktan girerken diğeri ise belki de akıllı telefon bile kullanmıyor. İnterneti google veya facebook olarak görenler bile var.

You must be logged in to post a comment.