Bolu Beyi tarafından yazıldı Şubat - 2 - 2012 2 Yorum

WordPress

, Blogger, Blogcu gibi ücretsiz ve kolay bir şekilde site açmak için imkan sağlayan hizmetler arttıkça ülkemizde ve dünyada bu hizmeti kullanan insan sayısında da belirgin bir artış oldu. Bu sayede bir internet sitesi açmak için yalnızca 5 dakikanızı ayırmanız yeterli olabiliyor. Ama önemli olan site açtıktan sonra ziyaretçilerin işine yarayan, takip etmesini sağlayan kaliteli içerikler girmek olduğunu unutmamak gerekir. İlk aşamada birçok kişi, “wordpress, blogspot, blogcu…” altında sitelerini açsalar da, bu işi ciddi bir şekilde yapmak isteyenler uygun bir domain ve host seçerek devam edebiliyorlar.  Tabi internet sitesi açmanın güzel tarafları var ki, insanlar bu iş için uğraşıyorlar ve zaman ayırıyorlar. Şimdi internet sitesi açmak için bu 5 nedenden bahsedelim:

1- Sosyal Sorumluluk 

Öncelikle internet sitesi açıp, insanlara faydalı paylaşımlar yaparak, onlara yardım ederek, sosyal sorumluluğunuzu yerine getirmiş olabilirsiniz. Yazılımla uğraşan bir öğrenci, sizin sitenizdeki yazılım konulu makaleleri okuyarak birşeyler öğrenip, ülkemize ve dünyaya büyük yararı dokunacak bir buluşa imza attığında, bunda sizin de payınız olacaktır:) Böylelikle dolaylı yoldan siz de dünyaya bir hizmet sunmuş olabilirsiniz:) Sitenizi ziyaret eden insanlar, kendilerine faydası dokunan yazıların altına teşekkür ettiğinde kendinizi mutlu hissetmenizi sağlayabilir. Bildiğiniz üzere, bu durum insanın doğasında vardır; güzel bir iş yaptığında, başkasına yardım ettiğinde, karşı taraftan bir teşekkür bekler ve teşekkür edildiğinde mutlu olur. Bu maddeden çıkaracağımız sonuç; internet sitesi açıp insanlara faydalı bir şeyler sunmak, sosyal sorumluluğumuzu yerine getirmemizi sağlayabilir ve gelen olumlu tepkiler sonucu kendimizi mutlu hissedebiliriz.

2- Para Kazanma

İnternet sitesi açmanın bir diğer avantajı para kazanmaktır. Maalesef, insanlar yaşamlarını rahatlıkla sürdürebilmeleri açısından(maddi olarak) paraya muhtaçtırlar. Öğrenciler olsun, çalışanlar olsun, ek gelire ihtiyaç duyulabilir. Ek gelir için de internet siteleri üzerinden az ya da çok para kazanılabilir. Ek gelirden ziyade bazı insanların sadece internet sitesinden ev geçimini sağladığını söyleyebiliriz. Bir internet sitesi açıldığında tanıtım yazısı, reklam alınabilir. Bu reklamlar için ödenen ücreti, sitenin hiti ve içeriği belirler. Ciddi anlamda siteye önem verilirse, sürekli güncel tutulursa, siz de ev geçimini sağlayacak kadar para kazanabilirsiniz.

3- Bakış Açısı

Hemen hemen bir çok internet sitesinde yazılan makaleler yoruma açıktır. Forum siteleri ise zaten bu amaçla oluşturulmuş denilebilir. Yani siz bir konu paylaşırsınız ve başka üyelerin de o konuda yorum yapmasını veya sorduğunuz soruya cevap vermesini beklersiniz. Blog tarzı sitelerde de bir konuyla ilgili makale yazarsınız ve ziyaretçiler o makaleyi okuduğunda sizinle aynı fikirde olmayabilir veya makalede bir eksiklik olduğunu tespit edebilir. Bu yüzden makalenin altına yorum yazarak görüşünü bildirdiğinde siz de o konuda farklı bir bakış açısı kazanabilirsiniz.

Hayata farklı bakış açılarıyla bakmak her zaman iyidir ve başkalarının aklını da kullanan insan akıllı insandır, UNUTMAYIN:)

4-Hobi

İnsanlar bazen, hayatın stresinden, sıkıntılarından kurtulmak isterler. Bu her zaman mümkün olmasa da, bir hobi edinmek bir nebze olsun rahatlatacaktır. Bu sebeple insanlar, zevk aldığı, uğraşmayı sevdiği işleri hobi edinirler ve boş kaldıkça hobileriyle uğraş verdikçe, tabiri caizse kafa dağıtırlar. İnternet sitesi açmak ve site için uğraş vermek de hobi amaçlı yapılabilir. İlgili olduğunuz, bilgi sahibi olduğunuz konular hakkında içerik ekleyebilirsiniz. Hatta tasarıma da merak sararsanız, kendi sitenizi tasarlayabilirsiniz.

5-Yeni Bilgiler

İnternet sitesi sahipleri çok iyi bilir, bazen sitelerine yazacak konu bulamazlar. Aklına bir konu gelmez veya bildiği bütün konular ile alakalı makaleler yazmışlardır. İşte böyle durumlarda internet sitesi sahipleri, içeriğin sık güncellenmesi Google tarafından sevildiği için ve SEO’da önemli bir etken olduğu için yeni konu arayışına başlarlar. İnternette başka kaynakları araştırarak farklı kaynaklardan yeni bilgiler öğrenirler. Öğrendikleri yeni bilgileri sitelerinde paylaştıkça da pekiştirirler.

Benim aklıma gelen bunlar, eğer sizin de aklınıza gelen başka avantajları varsa değerli yorumlarınızı eksik etmeyiniz:)

 

Bugüne kadar 2 yorum yapıldı

  1. emre dedi ki:

    malesefki para kazanamiyoruz. aldigimiz sitelerin çok sıkıntı yaşaniyor kaç tane site kurduysam hep Cpu sıkıntı cektim kapandi.çok bilgi az cpu ne öneririsiniz.
    mail:bilgicok@hotmail.com

  2. ozanTi dedi ki:

    Bu konuda Bolubeyi veya diğer yazar arkadaşlarımız mutlaka yakında makaleler yazacaktır. Ancak ben yine de sorunuzu cevaplayın. Daha detaylı bilgileri zamanla Sanalza’da bulabileceksiniz 🙂

    Kullandığınız sisteme bağlı olarak CPU kullanımı değişebilmektedir. Sistem ne olursa olsun; wordpress, joomla, opencart, presta vb. mutlaka sorgu optimizasyonu yapılmalıdır. WordPress için mesela, css bağlantıları bile bir php sorgusuyla sağlanmaktadır. Bu tip sorguları mutlaka azaltmalısınız. Her bulduğunuz eklentiyi kurmayın. CPU sorunu yaşayan sitelerin bir çoğu gereksiz sorgular ve gereksiz eklentilerden dolayı sorun yaşamaktadırlar. Buna örnek olarak SEOALRP isimli eklentiyi verebiliriz. Ben kendi sitemde kullanıyorum ancak CPU sorunum olmadığı için. Eklenti en yalın haliyle site içerisindeki linkleme olayını benim yerime otomatik hallediyor. Kısaca manuel yapabileceğiniz şeyleri sunucuya yüklemeyin. Daha bir çok öneri sıralanabilir. Mutlaka Sanalza’yı takibe alın. Bu konu hakkında bir yazı mutlak yazılacaktır. İyi çalışmalar 🙂

You must be logged in to post a comment.