Bolu Beyi tarafından yazıldı Haziran - 3 - 2015 13 Yorum

INTERNET-KULLANIMI-1İnternet kullanım oranları ve bilgisayar sahipliği sayısı gün geçtikçe  katlanarak artış gösteriyor. Bununla beraber, internet üzerinden yapılan uygulamalar da çeşitlilik kazanıyor. Daha önceki yıllarda yapılan araştırmalarda interneti genel olarak arkadaşlık sitelerinde zaman geçirmek için kullanan kişiler, son yıllarda hem çevrimiçi tartışma platformlarına katılıyor hem de internet üzerinden alışveriş yapıyor.

Türkiye’de internet Kullanımı ile İlgili Bazı İstatistikler

Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu(BTK) geçtiğimiz yılın faaliyet raporlarını yayınladı. Rapora göre geçen yıl Türk internet kullanıcılar, interneti en çok “e-posta gönderme-alma, çevrimiçi tartışma forumlarına mesaj gönderme ve sosyal paylaşım sitelerinde anlık ileti paylaşma” amaçlı kullanıldı. Rapora göre, kırsal bölgelerdeki evlerde bigisayar sahipliğinde, Türkiye geneli ve büyük kentlere oranla paralel bir artış yaşandı. 2004 yılında %4 olan bu artış, geçen yıl %24’e yükseldi. Geçen yılın verilerine göre, kadınların %32’si, erkeklerin ise %52’si internet kullanıyor. Erkeklerde bilgisayar kullanımı ise yaklaşık %53, bu oran kadınlarda %33.

Türkiye’de internet, geçtiğimiz yıl sırasıyla, e-posta gönderme-alma, sohbet odalarında, haber gruplarına ya da tartışma forumlarına mesaj gönderme, anlık ileti gönderme(Facebook, Twitter, Chat, Msn, Skype kullanarak başkaları ile gerçek zamanlı yazışma), çevrimiçi haber, gazete, dergi okuma, haber indirme, mal ve hizmetler hakkında bilgi alma amaçlarıyla kullanıldı.

Rapor daha da ilginç neticeleri de gözler önüne seriyor. Bundan sadece birkaç yıl önce internet üzerinden alışverişe hiç sıcak bakmayan Türk internet kullanıcıları, şimdi hem alışverişini internet üzerinden yapıyor hem de şans oyunlarındaki şansını internet aracılığıyla deniyor. Geçen yılın oranlarına göre internet üzerinden mal e hizmet siparişi verme veya satın alma oranı %15 seviyelerinde. İnternet üzerinden yapılan  alışverişlerde ilk sırada %24.3 ile giyim ve spor malzemeleri bulunuyor. İnternet üzerinden alışverişte ikinci sırada %23.8 ile elektronik eşyalar(cep telefonu, kamera, radyo, TV vb.) yer alırken, üçüncü sırayı %20.3 ile kitap, dergi, gazete alıyor.

İnternetin alışveriş dışında artmaya başlayan bir diğer kullanım alanı ise şans oyunları oldu. İnternet üzerinden bahis, at yarışı, piyango gibi şans oyunlarının oynanma oranı %1.2 olarak gerçekleşti.

İnternet kullanım alanlarının artması internet hizmetleri konusundaki şikayetleri de beraberinde getirdi. İnternet hizmetleriyle ilgili şikayetlerin başında %26 ile hizmet kalitesi geliyor. Bu şikayeti %24 ile fatura, %16 ile tarifeler izliyor.

Bugüne kadar 13 yorum yapıldı

 1. Kuaför dedi ki:

  bilgisyar ve internetin girmediği ev kalmadı. olamyna ev yok nerdeyse

 2. Arda Eğridere dedi ki:

  Her evde internet olunca zamanla değişiyor tabiki

 3. Agario dedi ki:

  aynen öyle yeni nesil zaten sokaklarda değil bilgisayar başında büyüyor.

 4. minibüs dedi ki:

  Yeni nesil için hiç iyi bir gelecek hazırlanmıyor çocuklar sokakda top koşturmak yerine bilgisayarlarda peslerle top koşturuyor gerçekten çok yazıkk

 5. moda dedi ki:

  Hızla profil değişiyor bu doğru bizim jenersyon yavaş yavaş çekilip yeni bir kullnıcı profili oluşuyor bu aşikar.

 6. Rumeli dedi ki:

  Çok haklısınız artık tuvaletimizi bile bulunduğumuz yere yapıcak kadar tembelleştik sokaklar boşaldı herkes ekranlar başına geçti. Bakalım sonumuz nereye gidiyor

 7. agario dedi ki:

  Baştan sona okunası bir yazı. Tebrik ederim gayet mükemmel

 8. mehmet dedi ki:

  Özellikle tablet bilgisayarlar ve akıllı telefonlar yaygınlaştıkça internetin günlük yaşantımızdaki yeri tartışılamayacak kadar büyüyecektir.

  Teşekkürler

 9. Faruk dedi ki:

  Yeni çağın vazgeçilmezi oldu artık internet. Paylaşım için teşekkürler sonuna kadar okudum.

 10. jeyyu dedi ki:

  Açıkçası internet kullanımının kontrolünün sağlanması gerekiyor. Yoksa çocuklar açısından berbat bir büyüme evresi olabilir. Diğer insanlarla etkileşimi az tutan çocuklar büyüyünce de toplum tarafından dışlanabilirler.

 11. Artis dedi ki:

  internet ailemizden biri gibi oldu artık ya hele şu telefonlar herşeyi bitrdi artık bi ortamda otururken herkesin gözü telefonlarında birlikte olunmuyor hiç bir şekilde

 12. herbalife dedi ki:

  artık internet türkiyede yeni doğan bebeklerle hediye tablet verilcek duruma geldi aileler bilinçsizce kücücük taze beyinleri zehirliyor 🙁

You must be logged in to post a comment.