Bolu Beyi tarafından yazıldı Mart - 6 - 2012 1 Yorum

Bir önceki yazımda veritabanı dersimdeki ödevimi paylaşmıştım, bugün de aynı şekilde geriye kalan 3 terimi de paylaşıyorum. Hbase

, MongoDB, Sharding kavramlarını öğrenelim:

HBASE

Hadoop ile birlikte çalışan apache lisanslı, hafızada petabyte’larca büyük yer kaplayan veriyi tutmak için tasarlanmış dağıtık veritabanıdır. HBase, bellekte çok yer kaplayan verilere, gerçek zamanlı read/write erişimi yapmak gerektiği zamanlarda kullanılır. Google’ın kullandığı Big Table’dan ilham alınarak geliştirilmektedir. Hbase JAVA kullanılarak yazılmıştır ve yapısı alışkın olduğumuz geleneksel veritabanı yapısından farklıdır. Örnek vermek gerekirse, aynı tabloda bulunan iki satır birbirinden çok farklı sütunlara sahip olabilir.

MONGODB

MongoDB, NoSQL veritabanı sistemleri arasında yüksek performansa sahip ve bazı RDBMS özelliklerini (indeksleme vb.) de içinde barındıran bir yazılımdır. 13MB gibi ufak boyuta sahip olmasına rağmen yaptığı işler hiç de küçümsenemez.

SHARDING

Birçok kişi tarafından kullanılan son teknoloji veritabanı aktiflik sistemidir, MySQL için tamamen erişilebilirlik ve sürekli çalışabilirlik sağlar.

Replikasyonun, yazılımsal seçimine dayanan Mysql Sharding teknolojisi ile hem yük dağıtılabilir, sistem hızlandırabilir, ölçeklendirebilir ve aynı zamanda hiç çökmeyen bir servise sahip olunabilir. Yedekten geri dönmek, sunucuyu yeniden kurmak ve yapılandırmak bu çözüm ile tarihe karışır. Bu teknolojiyi, Netlog, Twitter, Facebook, Yahoo, Google ve Flickr gibi dünyaca ünlü siteler kullanmaktadır.

Bugüne kadar bir yorum yapıldı

  1. murat dedi ki:

    Güzel yazı olmuş eline sağlık .Ben de bu aralar mongoDb ile ilgili araştırma yapıyorum .

You must be logged in to post a comment.