Bolu Beyi tarafından yazıldı Mart - 3 - 2012 1 Yorum

kasiyerSosyal medya ağları geliştikçe yeni ve ilginç meslekler ortaya çıkıyor. Kimi insanlar sosyalm medyayı hobi haline dönüştürüyor, kimisi de ek iş olarak sosyal medyaya yöneliyor. Bilgisayar korsancılığı, hackerlık, adminlik gibi ortaya çıkan yeni meslekler insanların isteklerine cevap veriyor. Sayfaları yöneten adminler, bir anlamda sosyal medyadaki toplulukları yönetiyor.

Gündüz işe giden insanlar, gece sosyal medyada çalışabiliyor. Örnek olarak alışveriş merkezinde kasiyerlik yapan Fatih Cihat Angın da üniversite öğrencisi Berat Sülün de sosyal medyada çalışanlardan. Fatih Cihat Angın’ın adminlik hakkındaki görüşleri:

Adminliğin belli kuralları olduğunu söyleyen Angın, üyelik sisteminin olduğu web sitelerinin sürekli denetlenmesi gerektiğini belirtti. “Görevimiz sansürlemek” diye konuşan Angın, küfür içerikli yazılara sansür eklentisinin kurulması gerektiğini ifade etti. Forum sitelerinde ve web sayfalarında küfür içerikli yazıların çok sık karşılaşıldığına değinen Angın, “Bazen forumlarda, web sitelerinde hoş olmayan durumlarla karşılaşabiliyoruz. İnsanlar birbirlerine hakaret ve küfür içerikli sözler sarf edebiliyor. Bir sayfa yöneticisi olarak sansür eklentisi kullanmak zorundayız” şeklinde konuştu.

Özel bir alışveriş merkezinde kasiyerlik yaptığını belirten Angın, çalışma saatleri içerisinde sitelere müdahale edemediğini söyledi. İş çıkışlarında zamanın çoğunu web sitelerinin güncellenmesine ayırdığını dile getiren Angın, “Asıl mesleğim kasiyerlik. Ama işimden arta kalan zamanımı web sayfalarına ayırıyorum. İnsan boş zamanını değerlendirmeye birşey arıyor. Web tasarım, benim severek yaptığım bir biçim, keyif aldığı bir iş” dedi.

Sayfa yönetmenin zorluğuna değinen Angın, aktif üye sayısının bin ile 2 binin üzerinde olduğu sitelerde üyelerin kontrolünde sıkıntıların yaşandığını belirtti. Kötü amaçlı kişiler tarafından siber saldırıların gerçekleştiğini vurgulayan Angın, admin olmak isteyenlerin saldırılara karşı durabilecek nitelikte olması gerektiğini dile getirdi. Web sitelerini güncellemenin önemine değinen Angın, güncellemeninweb sitesine giriş yapan kişi sayısını artırdığını söyledi. “Ailem benden ilgi bekliyor” diye konuşan Angın, web sitesi yaparken ailesine gerekli ilgiyi göstermediğini dile getirdi. Adminlik yaparken insanların kendilerini dış dünyadan soyutlayabildiğini ifade eden Angın, bu durumun aile bağlarını zedeleyebileceğini söyledi.

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Kimya Bölümü 3. sınıf öğrencisi Berat Sülün, adminlik yapmanın zorluğuna değindi. 6 yıldır adminlik yaptığını ifade eden Sülün, “Adminlik yapmak öyle sanıldığı gibi kolay bir iş değil. her gün her saat ilgi göstermek gerekiyor. Üyeleriniz sizden memnun kalmayınca küfür bile edebiliyor. Sabır gerektiren bir iş.” şeklinde konuştu.

5 bin  üyeli bir spor sayfasının adminliğini yaptığını söyleyen Sülün, derslerinden artan zamanı adminlik yaparak değerlendirdiğini belirtti. Üyelerin sayfaya ilgisini çekmek için değişik aktivite ve yarışmalar düzenlediğini dile getiren Sülün, insanların her şeyden şikayetçi olduğunu, kendilerine sunulan programlardan tam anlamıyla memnun kalmadıklarını söyledi.

Adminlik yapmasının ilk başlarda ailesinin hoşuna gitmediğin vurgulayan Sülün

doxycyclin rezeptfrei kaufen

, ailesinin adminlik yerine ders çalışmasını önerdiğini söyledi. Daysının çoğu zaman internette vakit geçirmesine kızdığını ifade eden Sülün, “Dayım internetten nefret ederdi. Beni hep eleştirirdi. Birgün geldi bana ‘yeğenim benim beni admin yap‘ dedi” şeklinde konuştu. İnsanların farklı aktivitelerden keyif aldığını söyleyen Sülün, kendisinin ise internette insanlarla vakit geçirmekten keyif aldığını belirtti. Angın, ailesini zamanla tercihlerine olumlu bir cevap verebileceğinin altını çizdi.

GAZETE GAZİ‘den alıntıdır…

Bugüne kadar bir yorum yapıldı

  1. Şahsen ben hobi olarak kullanıyorum. Hoşuma gidiyor ama parada kazandırıyor yani az buz değil.

You must be logged in to post a comment.