Bolu Beyi tarafından yazıldı Ocak - 2 - 2011 4 Yorum
Bir önceki yazımda Gazibis projesini kısaca anlatmıştım, bugün de biraz ayrıntı vereyim istedim. Gazibis projesi, Gazi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Topluluğu’nun yapmış olduğu bir sosyal sorumluluk projesidir. Bu proje ile Gazi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencileri olarak 10’ar kişilik ekiplerle 1 hafta 10 gün civarı eğitim veriyoruz. Bu eğitimde öncelikle bilgisayarın parçalarını tanıtıyoruz. Word Excel gibi Office programlarının kullanımını, devlet çalışanlarına e-devlet eğitimi vs. dersler veriyoruz. Bu biraz da projeyi gerçekleştirdiğimiz ilçenin isteğine bağlı. Bu proje sadece gençlere yönelik değil, halkın tüm yaş grubuna yöneliktir. 2009 yılında başlayan Gazibis projesi, şu ana dek 3 şehirde yapıldı. Bunlar; Antalya-İbradı, Yozgat-Aydıncık ve Denizli-Kızılcabölük. Bu dönem sonunda da başta Şanlıurfa olmak üzere birkaç yere gidilecek, aynı şekilde yaz tatilinde de birkaç ilçede gerçekleştireceğiz. Bu sosyal sorumluluk projesinin de tüm projelerde olduğu gibi bazı hedefleri var:
Bölge halkını bilişim konusunda bilgilendirmek
İlçe içerisinde internetinverimli bir şekilde kullanılmasını sağlamak
Verilen bilgileri pratik olarak uygulamak
Üniversite öğrencileriyle bölgedeki kişilerin iletişim kurmasını sağlamak
Sosyal sorumluluk bilinci kazandırmak ve geliştirmek
Kişisel gelişim sağlamak
İlkokul öğrencilerine bilgisayar ve internet kullanımını öğretmek
Velilere bilgisayar ve internet kullanımını öğretmek
Velilere çocukların interneti güvenli kullanmalarıyla ilgili bilgilendirme yapmak
Bölge halkını bilgisayar güvenliği hakkında bilgilendirmek
Eğitim uygulamaları yapmak
İlçe kaymakamlığına yazılım desteği sağlamak
Giderek büyümekte olan bu projemize kaymakamlıklar ve belediyeler tarafından maalesef yeterince destek verilmiyor.Bilgisayar Mühendisliği Topluluğu olarak Belediye ve kaymakamlıklarla öncede görüşmeler yapıyoruz ve “bütçe yok” denilerek her yerde gerçekleştiremiyoruz. Fakat basında tanınmasıyla beraber bunun için destek alacağımıza inanıyorum. Zaten gerçekleştirilen Gazibis projeleri yerel basında tanıtılmış projelerdir. Hatta Denizli’de yapılan proje, Hürriyet Ege’de haber olarak yerini almıştır. Buradan Gazibis projesinin internet sitesine ulaşabilirsiniz. Sitemizin adresi yakın bir zamanda değişecek ve yenilecektir. Hatta kısa bir süre içerisinde Facebook sayfasını da açacağım. Site ismi değişince ve Facebook sayfası açılınca bu yazının altına yorum olarak linkleri veririm.

Gazibis projesi hakkında anlatacaklarım bu kadar, eğer daha fazlasını bilmek isterseniz linkini verdiğim siteden ulaşabilirsiniz. Kendinize iyi bakın, görüşmek üzere…

Bugüne kadar 4 yorum yapıldı

 1. bolubeyi dedi ki:

  Gazi-BİS Facebook sayfamızaburadan ulaşabilirsiniz…

 2. ozanTi dedi ki:

  Kardeş site adresi değişmese daha iyi olur bence. Gerekli kişilere söyleyelim de…

 3. bolubeyi dedi ki:

  Projenin ilerleyen zamanlarda büyüyeceği için ayrı bir adres olması daha iyi olur bence.

 4. C kodları dedi ki:

  Evet bolubeyine katılıyorum… Proje büyüdüğü zaman sıkıntı çıkabilir.

You must be logged in to post a comment.