Bolu Beyi tarafından yazıldı Mayıs - 19 - 2015 0 Yorum

facebookfakeÜlkemizde ve dünyada milyonlarca insanın kullandığı Facebook’ta açılan fake hesapların ucu bucağı yok. Kimisi ticari amaçlarla

, kimisi kimliğini açık etmemek için farklı amaçlarla fake hesap açıyor. Sanalza’nın değerli yazarlarından ozanTi’nin güzel bir araştırma yazısı olan Facebook ve fake hesaplar üzerine yazdığı yazıyı okuyabilirsiniz. Doğal olarak da kimse fake hesap açarken kendi fotoğraflarını kullanmayıp, rastgele bulduğu genellikle bayan fotoğrafları olmak üzere başka insanların fotoğraflarını kullanıyorlar. Fotoğrafı kullanılan insanların bir kısmı bu durumdan rahatsız olmasa da, rahatsız olan kişiler (özellikle bayanlar) oldukça fazla. Peki, birisinin sizin fotoğrafınızı kullanıp kullanmadığını nasıl anlayacaksınız?

Sizin fotoğrafınız bir başkasının fake hesabında veya başka yerlerde kullanılmışsa bunu anlamanın yolu var, o da Google’dan geçiyor… Kendi fotoğraflarınızın yüklü olduğu urlyi kopyalayarak Google görsellerde aratabilirsiniz. Arama sonucunda sizin fotoğrafınızın aynısı veya benzerleri çıkacaktır. Çıkan sonuçlardan nerelerde kullanıldığını da rahatlıkla görebilirsiniz. Eğer Facebook’ta bir başkası tarafından kullanılmışsa, şikayet ederek fotoğrafınızı kaldırtabilirsiniz.

Url ile kontrol etmenin yanı sıra direk fotoğrafınızı bilgisayarınızdan upload ederek de aratabilirsiniz. Google bu şekilde yüklenerek aratılan fotoğrafları ararken, yaptığımız denemelere göre, fotoğrafın çekildiği açıyı ve renkleri baz alıyor. Pek sağlıklı bir sonuç vermese de denemeye değer. En azından hiç yoktan iyidir. Ancak sizin fotoğrafınızla açılmış bir fake hesabınız varsa, Google bunu birebir bularak size getirecektir.

You must be logged in to post a comment.