Bolu Beyi tarafından yazıldı Aralık - 23 - 2015 0 Yorum

Dişler estetik görüntünün en önemli ögeleridir. İnci gibi dişler ve estetik bir gülüş estetik bir duruş için çok önemldir. Bunun için düzgün, beyaz, ideal boyutta dişler olması gerekir. Bunun için de dişlerin düzenli olarak kontrol ettirilmesi, olması diş problemlerinin önelmlerinin alınması ve diş sağlığının korunması gerekir.

Tüm bunlar için en önemli hizmeti veren diş hekimliği branşı Çocuk Diş Hekimliği branşıdır. Çünkü çocuk diş hekimliği yani pedodonti, ilk dişelrden itibaren dişleri koruma ve tedavi etme hizmetleri verir ve daimi dişlerin en sağlıklı şekilde sürülmesini sağlayarak dişi korkusunun oluşmasını engeller.

Pedodonti ve Pedodontist Nedir?

Pedodonti çocuk diş hekimi adıdır. Pedodontist ise çocuk diş hekimi diş doktorunun adıdır.

Pedodonti Hizmetleri Nelerdir?

Pedodontide verilen hizmetler

,

– İlk diş muayenesi
– Çocuk ve ebeveynler için diş – ağız bakımının öneminin kavratılması
– Çocuk ve ebeveynler için diş – ağız bakımı eğitimleri
– Ortodonti tedavileri
– Diş dolgusu

– İmplant Diş Tedavileri
– Kanal tedavisi
– Diş çekimi
– Flor ve fissür uygulaması pedodonti hizmetleridir.

İlk Diş Muayenesi Nedir?

İlk diş uayenesi çocuğun çıkardığı ilk dişin muayene edilmesidir. Bir çok ebeveyn ilk çıkan dişi diş hekimine muayene ettirmeyi ihmal edebilir. Bunun sonucunda çocuk dişlerinde çürük ve renk değişimleri yaşanmaya başlayabilir. Bu durumda çocuk daha ileri bir evrede diş doktoruna getirilir ve bu durumda da ilk kez diş muayenesi yapılabilir.

İlk Diş Ne Zaman Çıkar?

Ağız içinde ilk diş 6. aydan itibaren sürülür. Bu diş sadece 20 dakika diş hekimi tarafından muayene edilir.

 

İlk Diş Muayenesinde Neler Yaşanır?

Bu muayenede diş hekimi, ebeveynler ve çocuk tanışmış olur. Bu muayenede diş hekimi ve ailenin anlaşması ve çocuğun hep aynı doktora getirilmesi çok önemlidir. Muayenede ön iletişim kurulduktan sonra diş muayene edilir ve dişin rengi, doğrultusu, çıkış süresi, damakların durumu gibi kriterlerde göz önünde bulundurularak diş sağlığı kontrol edilir. Bundan yola çıkarak diğer süt dişlerinin de durumu ön görülmeye çalışılır. Eğer herhangi bir olumsuzluk görülürse beslenme ve çeşitli bakım uygulamaları ile diğer dişler için önlem alınır.

İlk diş muayenesi süt dişleri ve sür dişlerinden sonra gelecek olan kalıcı dişlerin sağlığı için çok önemlidir.

Etiketler : İmplant Diş Ankara

Çocuk Diş Hekimliğinde Ortodontik Tedaviler Nelerdir?

Ortodontik tedaviler, çarpış, çapraşık, kısa ve uzun dişlerin tedavi edilmesi, dişlekliğin giderilmesi için yapılır. Bu etdavilerde, diş teli, damaklık gibi uygulamalar ile dişlerin aynı doğrultuda olması ve çarpıklığın giderilmesi sağlanır. Bu tedaviler hem diş sağlığı hem aynı dizinde estetik dişlerin olması hem de çene yapısının düzelmesi için çok önemlidir.

Ortodontik tedavilerin çocuklukta yapılması çok önemlidir. Çünkü çocuk dişleri kolay şekil alır ve bu yaşta alınan önlemler ile daha büyük sağlık sorunlarını engeller.

Çocuk Diş Hekimliğinde Flor Ve Fissür Uygulamaları Nedir?

Flor doğal bir elementtir. Flor çocuk dişlerinde koruyucu hizmetlerdendir. Dişlere sürülmesi ile dişlerin sararması ve leke tutması engellenir. Bu şekilde dişlerin yüzeyinde çürük oluşumuna neden olan bakterilerin yerleşmesi engellenir.

Uygulama acısız ve ağrısızdır. Fırça yardımı ile yapılan uygulama en fazla 30 dakika sürmektedir.

Fissür uygulaması ise ön dişlerde, dişlerin girinti çıkıntılarına uygulanan koruyu bir işlemdir. Flor uygulamasına benzeyen bir işlemdir.

Bilgi için : Ankara Diş Hekimi

You must be logged in to post a comment.