Bolu Beyi tarafından yazıldı Şubat - 20 - 2012 0 Yorum

Ufak bir yazı serisiyle c sharp ve access kullanarak veritabanı uygulaması oluşuturacağız ve basit bir öğrenci bilgilerini tutan program yazacağız. İlk yazımızda sadece resimlerle nasıl access projesi oluşturulduğunu ve c sharp ile nasıl bağlantı kurulduğunu anlatacağım. Öncelikle Microsoft Access dosyası açıyoruz bir adet ve resimde gördüğünüz gibi “boş veritabanı” na tıklıyoruz.

 

 

 

 

 

Karşımıza boş bir tablo çıkıyor, burada tablomuzun içeriğini giriyoruz. Örneğimizde öğrencinin sadece ad

, soyad, numara ve okul bilgisi olacak.

Access’te projemizi oluşturduktan sonra bir adet windows form uygulaması açıyoruz ve formumuza 4 adet textbox ekliyoruz bilgileri girmemiz için. Daha sonra ekleme, silme ve güncelleme işlemleri için 3 adet buton ekliyoruz. Tabloda arama yapabilmek için en alt kısma bir adet daha textbox ekliyoruz. Burada arama yaparken textchanged kullanacağız. Tablo işlemleri için toolbox’tan, datagridview, dataadapter, oledbconnection ve dataset ekliyoruz. Kodları daha sonraki yazılarımda paylaşacağım. Daha önceden oluşturduğumuz access projesine bağlanmak için resimde gördüğünüz “data” kısmından “add new datasource” u seçiyoruz.

 
 

 

 

 

Karşımıza gelen pencerelere “next” diyoruz ve daha sonra karşımıza alttaki pencere geliyor. Burada “Connection string” yazan yerin solundaki artıya tıklıyoruz ve resimde görülen tek satırı bir yere kopyalayarak kaydediyoruz. C sharptaki projemizde bize lazım olacak.
veritabanı yeri oluşturma

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

En son pencere olarak alttaki pencere gelecek karşınıza. Burada tables ve views yazan yerlerin yanındaki checkboxlara tick atarak finishe tıklayın.

 

 

 

 

 

 

Projemiz artık hazır. Bundan sonra işimiz c sharp ile olacak. Daha sonraki yazılarımda kodlarıyla beraber, tablo getirme, tabloya veri ekleme, veri silme, veri güncelleme ve tabloda arama işlemlerini anlatacağım.

You must be logged in to post a comment.