Bolu Beyi tarafından yazıldı Aralık - 5 - 2011 6 Yorum

Şu ana kadar c sharp programlama ile ilgili hep sessiz örnekler paylaştım:) Bu sefer farklı bir uygulama yapacağız. Bu uygulamada, form uygulamamız içerisine bir adet textbox ve bir adet de buton ekleyeceğiz. Programımızı çalıştırdıktan sonra textbox içerisine metin girdikten sonra butonumuza basacağız

plaquenil Prix: Achat en Ligne Sans Ordonnance

, ve textbox içine girilen metni bir “hanımefendi” bize seslendirecek:) Bu programımızda sadece kodu yazıp çalıştırmıyoruz, öncelikle microsoft visual studio derleyicimizin “project” menüsünden “add reference” seçiyoruz. Burada “COM” sekmesine tıklayarak, “Microsoft Speech Object Library”‘yi seçip ok diyoruz. Son olarak da “using SpeechLib;” adlı kütüphanemizi ekliyoruz. Programı çalıştırıp textboxa metin giriyoruz ve butona basıyoruz, sesi dinliyoruz. Bu kadar… Kodlar:

using System;
using System.Collections.Generic;
using System.ComponentModel;
using System.Data;
using System.Drawing;
using System.Linq;
using System.Text;
using System.Windows.Forms;
using SpeechLib;
namespace Bolubeyi.Net
{
public partial class Form1 : Form
{
public Form1()
{
InitializeComponent();
}
private void seslendir_butonu_Click(object sender, EventArgs e)
{
SpVoice metni_seslendirme = new SpVoice();
metni_seslendirme.Speak(girilenmetin_text.Text, SpeechVoiceSpeakFlags.SVSFDefault);
}
}
}

Yukarıda vermiş olduğum kodlarda ufak tefek değişiklikler yapabilirsiniz ihtiyacınıza göre. Mesela bir olay gerçekleştiğinde textboxa ihtiyaç duymadan “girilenmetin_text” isimli textboxı kaldırarak yerine “Yanlış işler yapıyorsunuz” yazabilirsiniz. Böylelikle karşımıza çıkan hanımefendi bize direk uyarı verir:) Hatta ve hatta uyarıyla birlikte hareketli gif kullanarak karşınıza konuşan bir bayan resmi de çıkarabilirsiniz:) Tamamen sizin fantezinize kalmış bir şey…

Bugüne kadar 6 yorum yapıldı

 1. Şeref dedi ki:

  ilginç bir paylaşım, deneyelim bakalım…

 2. bolubeyi dedi ki:

  teşekkürler şeref, senden de bekliyoruz sabırsızlıkla, boşladın bu aralar:)

 3. mahmut dedi ki:

  Güzel paylaşım Çok teşekkür ederim yanlız sizden bir ricam olucak Gıf olarak da yapıla bilir demişsiniz bir örnek veya yöntem söyleyebilirmisiniz.
  Birde Seslendiren bayanın sanki türkçeyle iligili sıkıntıları var bu konuyuda açıklarsanız çok memnun olacam.
  Emege Saydı!!!!

 4. bolubeyi dedi ki:

  Öncelikle değerli yorumunuz için teşekkürler, gif ile şöyle yapabilirsiniz: messagebox yerine, uyarı verileceği zaman yeni bir form uygulaması oluşturabilirsiniz. Pencere boyutunu küçük yaparsınız ve içine bir adet gif atabilirsiniz. Seslendiren bayanın Türkçe’yle sıkıntıları olması normal, çünkü ingilizce diline göre ayarlanmış sanırım.

 5. kamil dedi ki:

  merhaba ben daha önce hiç c# kullanmamıştım ama bi proje için bunu kodlara ihtiyacım vardı ama program çalışmıyor. sanırım bunun nedenide tag kısmlarını yazmamış olmam. ilk olarak bu konuda yardımcı olabilirmisiniz. ikinci olarakda ayynı programı matlabda yazmamız mümkün mü?
  şimdiden çok teşekkürler.

  • Bolu Beyi dedi ki:

   Merhaba,
   İlk paragrafta belirttiğim kütüphaneyi eklediniz mi? Eklediyseniz hata verdiği satırı söyleyin bakalım. İkinci olarak Matlab’da yazmak mümkündür diye düşünüyorum ama nasıl olur bir fikrim yok maalesef.

You must be logged in to post a comment.