Bolu Beyi tarafından yazıldı Ekim - 20 - 2011 0 Yorum

Her sene severek gittiğim ve çok güzel vakit geçirdiğim Bolu-Mengen‘de, bazen uğraşacak bir meşgale bulamıyoruz arkadaşlarımla beraber. Tek eğlencemiz dağa çıkmak, gece yürüyüşü yapmak, inek pisliğinin içine torpil yerleştirip patlatmak(biraz iğrenç oldu ama hoş görün:))… Gece yürüyüş yaparken genelde köyün yaklaşık 1-1.5 km ötesindeki mezarlığa gider geliriz. Ben ve bir kaç arkadaşım alışkın olsak da, yatırdan, kurttan, ayıdan, domuzdan, ruhlardan korkan arkadaşlarım da mevcut. Mezarlığa doğru yürürken bu korkular tavan yapmakta:) Bu yüzden her yürüyüş yaptığımızda, “durun la durun bi ses duydum, olum kesin ayı, mezarlığa gitmeyelim, geri dönelim” gibi cümleleri sık sık duyarız.

Geçen sene kuzenimle şunlara bir numara yapalım dedik ve 5 kişiyi bağırttırarak kaçırttık. Nasıl mı? Mezarlık yolunun üst tarafına, çalılıkların arkasına gizlendik ve kurbanlarımızın gelmesini bekledik. Tam onlar geldiğinde domuz sesi çıkarttık. Hepsi bu kadar… Bunun gibi daha önceden de korkutma işlerine girmiştim ben ve bu yüzden kimse korkmuyordu artık. Ben de başka birisiyle iş birliği yapmaya karar verdim, yani kendim de korkmuş gibi yapıp kurbanlarla beraber kaçtım:) Biraz anlatayım bu sene yaşadığımız olayı:

“İçimde kötü bir his var, gitmeyelim, geri dönelim…” diyen H.E.’nin sözleriyle başlamıştı korkutma olayı.. Daha sonra bu sözleri “la yürü olum ne olacak, ne korkaksın la, yürüyün mezarlığa kadar gidicez” gibi cümleler takip etmişti…
Olaydan önce eniştem olan Tamer abi, Burcu ve Deniz’le iş birliği yapıp plan kurmuştuk. Kurbanlarımız, H.E., A.B. ve E.Ö. idi… Plana göre biz hep beraber mezarlığa doğru her zamanki gibi yürüyüş yapacaktık. Tamer abi ise belirlediğimiz yere gizlenip ilginç sesler çıkaracaktı. Biz hiç bir şey çaktırmadan yürürken tam Tamer abinin gizlendiği yere yaklaştığımız sırada H.E.

http://bethang.org/images/pharmacy/behandeling/constipatie/index.html

,  “İçimde kötü bir his var, gitmeyelim, geri dönelim…” dedi ve tepki aldı:) Yaklaşık 10 sn. sonra Tamer abinin elindeki sopayla çalılara vurmasıyla beraber sesler gelmeye başladı. Sonrası çok feciydi… Kurbanlar bağıra bağıra köye doğru kaçtılar biz de onlara ayak uydurduk kaçtık:) Olay sonrası yapılan muhabbetlere gülmemek için kendimizi zor tuttuk:) Çünkü sürekli senaryo yazılıp, tahmin yürütülüyordu. Ayı, domuz, tavşan, yatır… Ve konuşulanlar: “Olum bir daha mezarlığa gitmek yok-Bence o yatırdı-Bence mezarlığa sürekli gittiğimiz için rahatsız ettik-O ses ya ayıdan çıkar ya da domuzdan-Bence mezarlığın orada müzik dinlediğimiz için böyle oldu-Allah bizi cezalandırdı”… Daha bir çok şey konuşuldu ama aklımda kalanlar bunlar…

Aslında yazılacak daha çok şey var fakat yazıyı uzun tutup sıkmak istemiyorum, bu kadarı yeterli sanırım:) Ha bir de olayın üzerinden 3 ay geçmesine rağmen kurbanların hala haberi yok bizim yaptığımızdan. Bu yazıyla beraber haberdar olacaklar:) Şimdiden kusura bakmayın E.Ö, H.E ve A.B canımız sıkıldı napalım:)
BOLU-MENGEN ÇIRDAK KÖYÜ….

Bolu-Mengen Çırdak Köyü

You must be logged in to post a comment.