Bolu Beyi tarafından yazıldı Şubat - 24 - 2015 8 Yorum

bitcoinİnsanlığın ilk zamanlarında takas yöntemi aracılığı ile yapılan alışveriş, daha sonrasında para ile devam etti ve internet teknolojisinin gelmesiyle birlikte buna “internet üzerinden alışveriş” de eklendi. Bu teknolojiyle birlikte insanların birbirlerini ve alacağı ürün/hizmeti görmeden alışveriş yapmak, dünya genelinde yaygınlaştı. Ve bu alışveriş sistemine 2009 yılında “bitcoin” eklendi.

Bitcoin, 2009 yılında Satoshi Nakamoto(fake bir isim olduğu düşünülmektedir) tarafından tasarlanan ve geliştirilen, 11 Ocak 2009 tarihinde dünyaya duyurulan elektronik nakit sistemidir. Herhangi bir resmi kuruluşla ilgisi yoktur ve 3. Parti kişiler araya girmeden yalnızca iki kişi arasında alışveriş gerçekleşebilmektedir. Bitcoin, açık kaynak kodlu bir projedir. Bitcoin’i normal paralardan ayıran farklar şunlardır:

 • Herhangi bir banka tarafından basılmaz, üretilmez,
 • Herhangi bir hükümet tarafından düzenlenmeyip, faturalandırılmaz,
 • İşlemler sadece çevrimiçi gerçekleşir ve dijital imza ile korunur,
 • Hesaplar dondurulamaz.

İşlemlerin sadece internet üzerinden yürütülmesi de kötü niyetli hackerların, bu sisteme saldırmalarına sebep olmuştur. Bu durumun aksine, sistemin açık kaynak kodlu olmasından dolayı birçok gönüllü programcı, sistemin geliştirilmesi için çaba harcamaktadır.

Bitcoin’ler bir kişiden başka bir kişiye aracı olmaksızın transfer edilebilir. Bu sayede komisyon

, hesap işletim ücreti gibi ekstra masraflar olmamaktadır. Bitcoin’ler transfer edilmeden önce, bir public anahtar ile hashlenen adreslere atanır ve bu şekilde alışverişin güvenli olması sağlanır.

Birkaç ay öncesine kadar dünya genelinde 11.8 milyon adet bitcoin bulunmaktaydı ve bir bitcoin yaklaşık 100 doların üzerinde seyretmekteydi. Bitcoinler, diğer para birimleriyle çeşitli çevrimiçi borsalarda işlem görmektedir. Ayrıca 22 Temmuz 2013 tarihi itibariyle piyasadaki Bitcoin’lerin toplam değeri 1.2 milyar dolar seviyesindeyken 4 Haziran 2014 tarihi itibariyle bu değer 8.2 milyar dolar seviyesini bulmuştur. Bitcoin’in kronolojik olarak gelişimi aşağıdaki şekilde gösterilmiştir.
bitcoin gelişimi
Bitcoin’i kullanmak için kullanıcıların “block chain” olarak bilinen işlem defterine kayıt yaptırmak amacıyla, herkes tarafından görülen hesap numarası ve sadece kendilerinin bildiği şifreyi ibraz etmeleri gerekir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bugüne kadar 8 yorum yapıldı

 1. Urban dedi ki:

  Bitcoin ‘in geçerliliği dünya ülkelerinde gün geçtikçe artmakta. Ne olduğu ile ilgili verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim. Ancak bana göre ne kadar popüler olursa olsun en sonunda algoritmanın sonlanacağı ve yok olacak olan bir değerdir.

 2. Metal dedi ki:

  Bitcoin hakkında bilgi aramak için ne kadar gezsemde doğru ve düzgün anlatımı sitenizde buldum. Çok teşekkür ederim…

 3. ilan dedi ki:

  Bitcoin gün geçtikçe daha fazla kullanılmaya başlandı. İnternet alışverişlerinde önemli bir hacime ulaşacağını düşünüyorum.

 4. ilginç dedi ki:

  bitcoin nedir nedir merak etmişimdir hep,

  teşekkürler bilgi için

 5. Karo dedi ki:

  Artık donanımı yıprattığını değmeyecek hale geldi denilebilir çoğu kişide ondan bırakma kararı aldı zaten.

 6. orhan dedi ki:

  Bitcoin biara patlama yaptı ancak şuan adını bile duymuyorum

 7. kurgu dedi ki:

  Bunun da zamanı geçti bi ara çok modaydı

 8. çilingir dedi ki:

  uzun zamandır etrafımdakiler sürekli bitcoin diye bahsediyolardı hep merak ediyordum bu makale sayesinde bilgi sahibi oldum teşekkür ederim

You must be logged in to post a comment.