Bolu Beyi tarafından yazıldı Mayıs - 29 - 2015 3 Yorum

klavye_fareBilgisayar kullanıcıları sağlığı dendiğinde akla ilk olarak bel ağrıları, sırt ağrıları, görme bozuklukları gelir. Bir çok kişi klavye seçimini önemsemez. Fakat ergonomik klavye kullanımı; el-bilek kanalı rahatsızlığına ve kireçlenmelere karşı daha iyidir.

Ergonomik klavye kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Mesela; klavye tam olarak önümüzde olmalı

, dirsekler vücuda yakın olmalı ve bileklerin kolların ön kısmıyla aynı hizada olmasına dikkat edilmeli. Eğer klavye, çalışma alanından biraz yüksek veya biraz fazla olursa, bazı rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Bu şekilde uzun süre çalışmak bilek, el ve omuz ağrılarına sebep olabilir. Bunun için dirsekler, klavye ile aynı seviyede olmalı ve dirsekler vücuttan klavyeye doğru yatay olarak uzanmalıdır.

Yüksekliği ve eğimi ayarlanabilen ergonomik klavyeler aynı zamanda, ayak ve bacakların da rahat etmesini sağlar. Masa ve sandalye yüksekliği ayarlanamıyorsa ergonomik klavyeler ile bu eksikliği giderebilirsiniz. Klavye ayakları kullanılarak, bileklerin doğal pozisyonunu ayarlamak maksadıyla eğimi artırabilir veya azaltabilirsiniz. Bununla birlikte klavyenin vücuda çok yakın ya da çok uzak olmamasına dikkat edilmelidir. Bunun için bilgisayar başındayken, kolların ön kısmı yere paralel olmalı ve dirseklerin vücuttan uzak olmamasına dikkat edilmelidir. Ergonomik klavyenin boyutları ve tuş takımı belli standartların dışına fazla çıkmamalıdır. İki tuşun orta noktaları arasındaki yatay mesafe için 18-19 mm., dikey mesafe için ise, 18-21 mm. idealdir. Rahatsız şekilde oturmamanız için klavyeyi bilgisayara bağlayan kablonun 180 cm olması, sağlığınız için faydalı olacaktır. Dizüstü bilgisayarların klavyeleri genelde, sıkışık tasarıma sahiptir ve tuşlar birbirine çok yakındır. Bilekleri dayamak için yeterli alan bulunmamaktadır. Bu sebeple uzun süreli çalışmalarda dizüstü bilgisayar kullanmaktan kaçınmalı veya ek bir usb girişli klavye alınmalıdır.

Bugüne kadar 3 yorum yapıldı

  1. Yapboz dedi ki:

    5 yıl önce aldığım klavyeyi (Microsoft marka) halen kullanıyorum. Bu klayyenin üzerine birçok klayve aldım, aynı marka ve değişik markalarda. Ama birazda alışkanlık sanırım, yerini tutmuyor.

  2. galoş dedi ki:

    Çok güzel klavye çabuk bozulan birşey değil o en iyi yanı

  3. Haber dedi ki:

    Sürekli bilgisayar kullanmak zorunda olanların bu tarz ergonomik ürünleri tercih etmeleri ve zaman zaman bilgisayar başından kalkarak bir takım egzersizler yapmaları gerekiyor. Aksi taktirde özellikle bel ve boyun fıtığı gibi hastalıklara yakalanabilirler.

You must be logged in to post a comment.