Bolu Beyi tarafından yazıldı Ekim - 10 - 2010 0 Yorum

Herkese iyi geceler dileyerek bu yazıma başlıyorum, çünkü saatler 00.30’u gösteriyor şu anda. Artık biraz yararlı yazılar yazmaya başlamanın vakti geldi diye düşünüyorum. Buna da benim önem verdiğim Alexa konusundan başlamak istiyorum.Bir çok kişi alexa adına hiç bir fikir sahibi değil, hem de sürekli internetle uğraşan ve web siteleri olan kişiler de dahil.

Öncelikle dilerseniz kısaca alexa nedir ondan bahsedelim. Alexa,dünyadaki web sitelerinin ziyaret edilme ve online kalma gibi etkileri göz önüne alarak sıralama yapan sitedir. Alexadaki sıralamalar seo teknikleri açısından önem arz ettiği pek söylenemez, fakat siteyi kaliteli gösterir. Alexada yükselmek isterseniz arada bir alexaya girip kendi sitenizi sorgulatmalısınız,imacros, autohits gibi hit siteleri ile kendi sitenize ziyaretçi yollamalısınız ve sitenizde alexa ile ilgili makale bulundurmalısınız. Ayrıca sitenizi ziyaret eden ziyaretçiler ne kadar uzun kalırsa o kadar iyidir. Örnek vermek gerekirse benim sitem yani bolubeyi.net şu anda 17 milyon 188 bininci sırada yeni açıldığı için. Zamanla bu sıralama yukarılara doğru çıkacak inşallah.

Tüm bunların yanı sıra ziyaretçilerin alexa toolbar kullanması gerekmektedir. Alexa toolbar, bir mozilla firefox eklentisidir ve buradan indirebilir ve bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Bu eklenti sayesinde ziyaret ettiğiniz sitenin dünyadaki sıralamasını ekranınızın sağ alt köşesinde görebilirsiniz. Gelen bir uyarı e-postası üzerine yazıda paylaşmış olduğum eklentinin, mozilla firefox’ta artık yayınlanmadığını gördüm. Buna benzer eklentileri keşfetmek isterseniz şu siteyi inceleyebilirsiniz: “https://digital.com/blog/webextensions-firefox/ Alexanın sitesinden daha detaylı görüntüleyebilir ve ülke sıralamasını da görebilirsiniz. Hatta ziyaretçi sayınızın son 1 ay ve son 3 aydaki artış veya azalışını da görebilir, başka sitelerle karşılaştırma yapabilrisiniz.

Ülkemizde alexa sparky kullanımı oldukça düşük olduğu için dünya sıralamalarında Türk sitelerinin sıralamaları düşüktür. Bu yüzden herkes bu eklentiyi kullanmaya teşvik edilmelidir kanımca. Unutmadan imacros hakkında da bir kaç bir şey söyleyeyim;imacros da mozilla eklentisi olup ziyaretçi yollamaya yarar. Siteye girerek imacros açılır, öncelikle sayfayı kayıt edersiniz bir kaç saniye ve kaç ziyaretçi yollamak istediğinizi yazarak play loop butonuna basın. Unutmayın ki en fazla 99999 ziyaretçi yollayabilirsiniz tek seferde. Şu unutulmamalıdır ki, alexa, bir seo tekniği değildir, SEO teknikleri kullanılarak alexa düşürülür. Sizler için yararlı olmuştur umarım…

You must be logged in to post a comment.